banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Altın Portakal’ın En İyi Filmi: “Hayaletler”

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenlenen Kapanış ve Ödül Töreni’nin ardından sona erdi. Altın Portakal’ın En İyi Filmi; Azra Deniz Okyay’ın yönettiği “Hayaletler” oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 57.Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında açık hava sinemasında düzenlenen törenle sona erdi. 3 Ekim’den bu yana Antalyalılara sinema dolu günler yaşatan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 12 film, 16 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı. Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal’ın başkanlık ettiği, senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ile gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral’dan oluşan jüri, Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” adlı filmini En İyi Film seçti. Ödülü açıklayan Zeynep Oral, gerekçelerini şöyle açıkladı: “Zamanın ruhunu soğukkanlılıkla kavramış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan ve sarsan, sinemamız için benzer çalışmalara ilham olacak güçte bir film.”

Hayaletler’e 5 ödül!

“Hayaletler” En İyi Film Ödülü başta olmak üzere beş ödülle geceden ayrıldı. “Hayaletler” filmiyle Azra Deniz Okyay; En İyi Yönetmen, Ayris Alptekin; En İyi Kurgu, Emrah Özdemir; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ise “Hayaletler” filmindeki performansıyla Nalan Kuruçim ve “İnsanlar İkiye Ayrılır” filmindeki rolüyle Nezaket Erden arasında paylaştırıldı.

“Çatlaklar” filmi kadınları.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Fikret Reyhan yönetmenliğindeki “Çatlak” filmi layık görülürken, Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nü Ferit Karol imzalı “Kumbara” aldı.

En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi ise “İnsanlar İkiye Ayrılır” filmiyle Tunç Şahin oldu.

Ahmet Mümtaz Taylan “En İyi Erkek Oyuncu”

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Gelincik” filmindeki rolüyle Ahmet Mümtaz Taylan’a, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise “Çatlak” filminin oyuncuları; Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci ve Tuğçe Yolcu’ya verildi.

“Gölgeler İçinde” geceden 5 ödülle ayrıldı!

Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Gölgeler İçinde” beş ödülle geceden ayrıldı. “Gölgeler İçinde” filmiyle; En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Hayk Kirakosyan, En İyi Müzik Ödülü’nü Greg Dombrowski ve En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü Armen Ghazaryan kazandı.

Çiğdem Vitrinel, Faysal Soysal ve Tunç Davut’tan oluşan Film Yönetmenleri Derneği Jürisi’nin verdiği Film-Yön En İyi Yönetmen ve Coşkun Çokyiğit, Gül Yaşartürk ve Murat Tırpan’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin verdiği  SİYAD Ödülleri de Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde” adlı filmine verdi.

ÖDÜL KAZANANLARIN TAM LİSTESİ 

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? (Jasmila Žbanić)

En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)

En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gaza Mon Amour)

En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Hayaletler (yönetmen: Azra Deniz Okyay, yapımcı: Dilek Aydın)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan)

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)

En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)

Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)

En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)

En İyi Kadın Oyuncu: Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu (Çatlak)

En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)

En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)

En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)

En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)

Nezaket Erden

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Maddenin Halleri (Deniz Tortum)

Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Mamaville (Irmak Karasu)

Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları (Mahsum Taşkın)

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media