Yürüyoruz Salt’ın ‘Kış Bahçesi’nde…


SALT’ın Kış Bahçesi programları, Mayıs ayında iki konuşmayla başlıyor. SALT Beyoğlu’nun dördüncü katında yer alan ve çeşitli saksı bitkileriyle çevreli, 80 metrekarelik sıkıştırılmış toprak zeminden meydana gelen Kış Bahçesi’nde gerçekleştirilecek konuşma ve atölyeler, mekânı tasarlayan mimar Aslıhan Demirtaş’ın (KHORA Office) katkısıyla hazırlanıyor.

Kış Bahçesi, yapıdaki mekânsal düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla Nisan 2018’de kullanıma açıldı. Bahçede killi toprak, kum, mıcır ve kireçten oluşturulan; 30 ton ağırlığında ve 15 santimetre derinliğindeki platform ile bunu çevreleyen alçak duvarlar, katmanlı ve yekpare bir kütle olarak gayretli ve azimli tokmaklama işlemiyle yerinde şekillendirildi. Bir dayanak ve mahsul kaynağı olan toprağın, kentin en yoğun mahallelerinden birindeki bir yapıya aktarımıyla ortaya çıkan bu ortak zemin kamunun kullanımına açık bulunuyor.

18 MAYIS CUMARTESİ, 11.00

Şehirden Kaçmak, Bahçeye Sığınmak

Konuşma: Erdal Üzen ile Dilşad Aladağ ve Eda Aslan

Bahçeler, bitki yetiştiriciliği ve botanik, şehirliler için ne gibi anlamlar ifade eder? Bir botanik bahçesi, şehir merkezinde nasıl yer bulur ve varlığını sürdürür? İstanbul’un bugüne ulaşamamış koruları, meyve fidanlıkları ve bostanlarının ortak sonu bize neyin ipuçlarını verir?

İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye’nin en eski botanik bahçesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin geçmiş sorumlusu Erdal Üzen ile 2017’den bu yana Unutma Bahçesi adlı araştırma, sergi ve belgesel projesini yürüten Dilşad Aladağ ve Eda Aslan Kış Bahçesi’nde bir araya gelecek. Katılımcılarla sohbet şeklinde ilerleyecek programda, şehrin birleşimi ve şehirlinin hayatında bahçenin yeri irdelenecek. İstanbul’daki bahçelerin devamlılığına yönelik çabalarla oluşan kültürün önemi değerlendirilecek.

25 MAYIS CUMARTESİ, 11.00

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Beş Bitki

Konuşma: Nihan Sevinç Muşdal

Latince “cennetin göz bebeği” iris, ölümsüzlüğün sembolü zeytin, mitolojik hikâyelere konu olan defne, şifa verici nitelikleriyle lavanta, benzersiz koku ve renkleriyle gül…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) İstanbul Bitkileri Koleksiyonu Sorumlusu Nihan Sevinç Muşdal, otoyol kavşağında kurulmuş ilk ve tek botanik bahçesini beş bitkinin hikâyeleri üzerinden anlatacak. Kış Bahçesi’ndeki buluşmada, misyonu bitkilerin dünyasını araştırmak, tanıtmak ve korumak olan NGBB’nin 1995’ten bugüne uzanan yolculuğu ve faaliyetleri konuşulacak.

SALT Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi programları herkesin katılımına açıktır. Konuşma dili Türkçe’dir.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media