YÜKSELİŞİ MİSYON EDİNEN BİR SANAT MERKEZİ: DECOLLAGE

Viktoria Şahin


Genç ve yeni nesle sanatı sevdirmek, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir sanat ortamı yaratmak ve multidisipliner üretim alanını desteklemek amacıyla hayata geçen Decollage, ilk sergisi “Başka Yer” ile 12 Mart’ta kapılarını açtı.

Söyleşi: Burcu Dimili
burcudimili@gmail.com

Viktoria Şahin kurucuğunda hayata geçen Decollage’ın sanat danışmanlığını Begüm Güney üstleniyor. Her katında farklı disiplinlerle karşılaşabileceğiniz, etkileşime geçip atölyelere katılabileceğiniz, performansları izleyip yaratıcı insanlarla buluşabileceğiniz bir deneyim alanı sunan Decollage, bünyesinde heykel ve performans katı, içerisinde Art Shop bölümünün de yer aldığı VKoffee, sanat galerisi, sanat kitaplığı, ofis ve etkinlik alanını barındırıyor. Decollage’ı, hayata geçme aşamasını, misyonunu ve gelecek hedeflerini kurucusu Viktoria Şahin’den dinledik.

Kadıköy parmakla sayılacak derecede az sanat kurumuna ev sahipliği yapıyor. Decollage bu eksikliği giderme yolunda önemli bir adım atacak gibi görünüyor. Bu mekânı hayata geçirme fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl bir hazırlık dönemi geçirdiniz?

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketimiz devam ederken, uzun zamandır hayal ettiğim bu projeyi hayata geçirmeye karar verdim. Kendimi bildim bileli sanat, resim, heykel, müzik ve genel anlamda sanatın tüm dallarına ilgi duyuyorum. Yetenekli ve sıra dışı vizyonları olan yaratıcı gençler için buluşma alanı olarak adlandırdığımız bir sanat merkezi oluşturmanın heyecanını yaşıyorum. Belki de hayalimi gerçekleştirme yolunda pandemi süreci beni tetikledi. İçimize kapanıp izole geçirdiğimiz son üç yılda iletişimin, dokunsal deneyimlerin, sanatın, edebiyat ve müziğin hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğu ortaya çıktı. Kendimden yola çıkarak, kızlarım ve bilhassa genç nesilden izlediğim kadarıyla bu tür mekânların bir gereksinim olduğunu fark ettim.

Sanata merak uyandırmayı hedefleyen oluşum, sanatla sosyal atmosferde buluşma ve gelişme noktasında konumlanıyor. Geleceğe umutla bakan deneyim merkezi, isminden de ilhamla “yükseliş”i misyon ediniyor. Viktoria Şahin kurucuğunda hayata geçen Decollage’ın sanat danışmanlığını Begüm Güney üstleniyor.


İlk duyulduğunda sadece bir galeri zannedilebilir ancak Decollage alıştığımız sanat kurumlarından farklı olarak pek çok disiplini bünyesinde barındırıyor. Ziyaretçileri Decollage’da neler bekliyor?

Eminiz ki, sanat merkezimizi ziyaret eden herkes mutlaka farklı keşiflerde bulunacak, yeni deneyimler yaşayacak ve kendi içinde yeni perspektifler açacaktır. Her ziyaretçimiz sanatın çeşitli dallarında kendi yeteneklerini keşfetme, deneyimleme ve geliştirme imkânına sahip olacaktır. Bizim asıl hedefimiz, multidisipliner deneyimleri genç nesillere aktarıp içlerindeki yaratıcı ve sanatsal yeteneklerini keşfetmeye ve geliştirmeye motive etmek, ilgilerini çekmektir.


Genç ve yeni nesle sanatı sevdirmek, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir sanat ortamı yaratmak öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Gençleri buraya çekmek, ulaşılabilir bir ortam sağlamak adına neler yapmayı planlıyorsunuz?

Merkezimizde önceliğimiz gençler olmak üzere tüm sanatseverlere hitap etmeye çalışacağız. Decollage’da, farklı sanat dallarında faaliyet göstermeye planlıyoruz. Müzik, tiyatro, resim, heykel, mimarlık ve sanat tarihinin yanı sıra, uzmanların ve usta sanatçıların yer alacağı etkinlik ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.

Hepimizin bu sıralar fazlasıyla ihtiyacı olan “geleceğe umutla bakmak” Decollage’ın öncelikli hedeflerinden biri. Kurumun ismi de buna referans veriyor. Decollage ismini seçme sebebiniz nedir, bu isim neyi simgeliyor?

Geleceğe umutla bakan deneyim merkezi, isminden de ilhamla “yükseliş”i misyon ediniyor.


Decollage çok güçlü bir ilk sergiyle kapılarını açıyor. “Başka Yer” adlı serginin temasından bahsedebilir misiniz?

“Başka Yer” adlı ilk sergimizde yeni, ilgi çekici, sıra dışı ve cesur yaklaşımları sentezleyip modern sanatı temsil etmeyi hedefliyoruz. Sergide; aralarında genç ve usta sanatçıların yer aldığı 18 katılımcının eserlerini sergiliyoruz. “Başka Yer” modern sanatı, genç sanatçıların yorumuyla farklı bir açıdan değerlendirmeye imkân sunuyor. Bu etkinlik, bizim “çok yönlü sanat merkezi” olarak kendimizi tanıtma anlamında ilk adımımız, modern sanatla ilk buluşmamız.

Decollage’ın gelecek planları arasında neler yer alıyor?

Her katında farklı disiplinlerle karşılaşabileceğiniz, etkileşime geçip atölyelere katılabileceğiniz, performansları izleyip yaratıcı insanlarla buluşabileceğiniz bir deneyim alanı sunan Decollage, bünyesinde heykel ve performans katı, içerisinde Art Shop bölümünün de yer aldığı VKoffee, sanat galerisi, sanat kitaplığı, ofis ve etkinlik alanını barındırıyor. Yakın gelecekte sergi paralelinde etkinlikler, workshoplar, canlı performanslar, özel buluşmalar ve yeni karma ve solo sergiler gibi pek çok etkinlik ile ziyaretçilerimizi ağırlayacağız. Bunları çok yakında duyuracağız.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media