YOLUNU KAYBEDEN ÇORAP NEREDESİN?


Siz hiç yolunu kaybeden bir çoraba rastladınız mı? Mutlaka rastlamış olmalısınız! Kendi tanımıyla “gezer yazar çizmez” Merve Başcumalı’nın yeni kitabı “Yolunu Kaybeden Çorap”, Tuğçe Çelenk’in çizimleriyle diğer tekinden ayrılıp yolunu kaybetmiş bir çorabın başından geçenleri bir hayli esprili bir dille anlatıyor.

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU

nilufer@ajandakolik.com 

Plüto Parkı’na hoş geldiniz! Baksanıza herkesin keyfi yerinde! Bahar gelmiş, çiçekler mis gibi açmış, kuşlar şakıyor, çocukların neşeli sesleri dört bir yanda… Bekçi Basri Baba yine iş başında. Parkın temizliğinden ve güvenliğinden o sorumlu, ne de olsa! “Monni Zonni Monniii!” diye bir şarkı tutturmuş parkın içinden geçen biri! Bu, birazdan parkta piknik yapacak olan Mehmet Alp’in sesi! Duyuyor musunuz siz de benim gibi?

Ama o da ne! Mehmet Ali kötü bir kokuyla irkiliyor, yüzünü ekşitiyor, şarkısı yarım kalıyor. Orada bir başına duran bir çorap bu, ah ne pis ne fena kokuyor. Çorabı alıp çöpe atıyor, Mehmet Ali. Ne de olsa o, çevreyi koruyan, çöpleri çöpe atan biri. Yoluna devam ediyor, nerede kalmıştı şarkısına: “Monni Zonni Monniii!” 

Oysa birazdan olacaklardan habersiz. Bekçi Basri Baba çöpün üzerinde kımıldamakta olan bir çorap görüyor. Kokuyor, hem de ne! Nasıl böyle hareket ettiğini anlamak için uzanıyor çoraba, bir de ne görsün! Parkın daimi üyelerinden tırtıl Tırtoli, çorabın içinde, neredeyse boğuluyor. Hemen şikayete başlıyor minik tırtıl. Birinin şarkı söylerken kendisini çöpe attığını anlatıyor. Duruma şaşıran ve kızan bekçi, tırtılı çorabın içine kimin koyduğunu bulmak için Tırtoli ile yola koyuluyor. Hem tertemiz Plüto Parkı’nı kim kirletmişti böyle! Onu mutlaka bulmalı!

Bu, aslında yolunu kaybeden Çorabin Kardeşler’den Çorabinella’nın diğer teki Çorabino’ya kavuşmasının hikayesi… Çorabin Kardeşler mi? Evet evet… Biri çamaşır makinesinin içinde kaybolmuş diğeri ise teki yok diye atılmış iki kardeşin buluşma hikayesi… Yolunu kaybeden bir çoraba yardım edip Şevval’in kaybolan çorabını ve Çorabin Kardeşleri bir araya getirmek, Bekçi Basri Baba, Tırtoli ve Mehmet Alp’in görevi artık! Bir de senin sevgili okuyucu! Sen de bu üçlüye yardım etmek istemez misin?

Çocuk kitapları yazarı Merve Başcumalı’nın Timaş Çocuk’tan çıkan yeni kitabı “Yolunu Kaybeden Çorap”, 7 ve 8 yaş grubundaki çocuklar için çevre bilinci aşılayan, geri dönüşümün önemini vurgulayan ve arkadaşlığın, birlik olmanın gücünü ortaya koyan esprili ve eğlenceli bir kitap. Çizer Tuğçe Çelenk’in neşeli çizgileri de Başcumalı’nın kalemiyle uyum içinde bir ahenk yakalıyor, sıcacık ve bir o kadar komik!


Kitabın hiç kuşkusuz en dikkat çeken yanı ise sayfalarda yer alan karekodları. Minik okur bunlar da ne diye soracak olursa hemen söyleyeyim: anneler, babalar çocuklarının severek okuyacağı bu kitabın sayfalarındaki karekodları telefon kamerasıyla okutarak (karekod uygulamasını indirmiş olmanız gerekiyor.) çocuklarının kitabın içindeki karakterleri daha yakından tanımasını ve ayrıca kukla videoları izleyebilmesini sağlayabilir. Nasıl, ilginç fikir değil mi? Bunlar için emek veren herkesin ellerine sağlık!

Farklı hikayelerle çevre duyarlılığı kazandıran kitapların çoğalması ve çocukların yalnızca hayallerine değil hayatlarına da ince ince sızması dileğiyle… İyi ki kitaplar var!

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media