Yıllardır sahneden inmeyen bir ‘Vahşet Tanrısı’

Kadrosunda Binnur Kaya, Güven Kıraç, Levent Ülgen ve Tilbe Saran’ın yer aldığı DasDas’ın bu sezon merakla beklenen yeni oyunu ‘Vahşet Tanrısı’ sezona merhaba derken biz ‘diğerlerini’ de hatırlayalım ve metne biraz daha karışalım istedik.

Nilüfer Türkoğlu 

Fransız oyun yazarı, senarist ve romancı Yasmina Reza’nın unutulmaz yapıtlarından ‘Carnage’ veya ‘Acımasız Tanrı’ yahut ‘Vahşet Tanrısı’, günümüz insanının içinde barındırdığı şiddet duygusunu tek mekan ve tek bir zaman diliminde (bugün diyebiliriz.) anlatır. Çocuklarının kavgası sonrasında uzlaşmak üzere bir araya gelen ebeveynlerin aralarında yaşananları anlatan oyun, dört ana karakter üzerine kuruludur. Diyalogların içinde uçuşan hicivler, kuşkusuz bu Tony ödüllü oyunun komedi türünde öne çıkmasına zemin hazırlar. İnsanlara dair küçük detaylar ve tespitler, insanların tahammül gücünü zorlarken tam da bir kara mizah örneğini önümüze serer. Gerçekçi karakterler, inandırıcı bir öykü, satirik bir dil ve muğlak bir sonla çok başarılı bir metin olduğu su götürmezdir.


Sizi bilmem, izlediniz ya da izlemediniz, ben filmini çok sevmiştim! Hani şu başrollerinde Kate Winslet, Jodie Foster, Christopher Waltz ve John C.Weilly’nin oynadığı, Polanski’nin yönetmen koltuğunda oturduğu 2011 yapımı ‘Carnage’ filmini. Türkçe’de ‘Acımasız Tanrı’ olarak yer bulan film, incelikli senaryosu ve müthiş oyunculuklarıyla espriyi çok iyi vermiş, insanoğlunun türlü tuhaf haller içine nasıl girebildiğini ve zaaflarına nasıl yenik düştüğünü 1 saat 20 dakikada gözümüze gözümüze sokmuştu.


Oysa filmden önce 2009 yılında Türkiye’de ‘Vahşet Tanrısı’ ismiyle  İstanbul Devlet Tiyatroları’nda yine bir oyun olarak karşımıza çıkmıştı. Başrollerden Zerrin Tekindor’a pek çok ödül getiren yapımda Ülkü Duru, Zafer Algöz ve İşdar Gökseven de diğer ana rollerdi. Yönetmen koltuğunda ise Celal Kadri Kınoğlu vardı. Oyun, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi yıllarca oynadı, gişe yaptı. Ve çoğu kişinin ağzından hep aynı cümle çıktı: “Şimdiye kadar izlediğim en iyi oyunlardan biriydi.”


VE ŞİMDİ BU KAOTİK, TUHAF, KOMİK OYUN BU DEFA DASDAS’TA 

Anadolu yakasının kültür, sanat ve eğlence mekanı DasDas’ın bu sezonki yeni ve iddialı oyunu ‘Vahşet Tanrısı’ geçtiğimiz cumartesi gecesi ilk defa seyirciyle buluştu. Kadrosunda Binnur Kaya, Güven Kıraç, Levent Ülgen ve Tilbe Saran gibi usta isimler yer alırken, yine Celal Kadri Kınoğlu’nun yönettiği, Fransız oyun yazarı Yasmina Reza’nın ödüllü oyunu öyle görünüyor ki yine seyircinin beğenisini kazanmış Henüz oyunu izlememiş biri olarak karakter dağılımını kafamda çoktan yaptım bile. Doğru eşleştirdiğime adım gibi eminim! Ona ne şüphe! İzlemek için epey heyecanlanıyorum. Tilbe Saran’ı, kendi adıma, sahnede görmeyeli yıllar oldu.

‘Vahşet Tanrısı, 30 Ekim’de yeniden DasDas Sahne’de olacak. Kasım tarihlerini henüz bilmiyorum, öğrenince buraya not düşeceğim mutlaka…  Okuyana ise başka bir not; İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yıllar önceki oyununu izleyemezsiniz belki ama siz şu filmi bir izleyin. Kate Winslet ile Binnur Kaya’yı karşılaştırırsınız hem sonra!

You don't have permission to register
Follow us on Social Media