Yazar Kadri Öztopçu’yu kaybettik

ajandakolik


Türk Edebiyatı, iyi bir öykücüsünü daha yitirdi. Bugün Semih Gümüş’ün Twitter’dan yaptığı açıklamayla yazar Kadri Öztopçu, 66 yaşında hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz yıl Antalya Edebiyat Günleri’nden “Kimsenin Bilmediği İnsanlar” kitabıyla “Yılın En İyi Öykü Kitabı” ödülünü kazanan Kadri Öztopçu, bugün hayatını kaybetti.

KADRİ ÖZTOPÇU HAKKINDA 
1954 yılında Samsun’da doğdu. Yazmaya şiirle başladı. İlk şiirleri 1973-80 yılları arasında Yeni Adımlar, Güney, Türkiye Yazıları gibi dergilerde yayınlandı. Reklam yazarlığı yaptı. Bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı; reklamcılık konusunda uygulamalı dersler verdi. Son yıllarda, şiirleri Şiiratı ve Adam Sanat, öyküleri ise Adam Öykü dergilerinde yayınlandı. Bir reklam ajansında yaratıcı yönetmen olarak çalışan Kadri Öztopçu’nun bugüne kadar yayınlanmış eserleri, Can Yayınları’ndan “Yanlış Hikâyeler”, “Kuş Oltası”, “Kimsenin Bilmediği İnsanlar”, Günışığı Yayınları’ndan “Saklı Köyün Kuşçusu”.

Öztopçu, 2010 yılında da “Kuş Oltası” kitabıyla Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık bulunmuştu. Öztopçu’nun yakın zamanda bir şiir kitabı yayınlanacaktı.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Pınar Tınç'tan çocuklarına ve çocukluğuna sesleniş: “Bonne Nuit Mon Bébe” sergisi açıldı

Türkiye’nin ilk ve tek çini mürekkebi ressamı Pınar Tınç’ın yeni eserleri 28 Şubat’tan itibaren Ankara’nın en büyük galerisi Galeri Soyut’ta sanatseverler ile buluşmaya başladı. Daha önce “Seni Seviyorum Anne” ve “Masumiyet” isimli sergileriyle sanat çevrelerinde ses getiren ressam Pınar Tınç, bu yıl da yeni çalışmalarıyla karşımızda. Tınç “İyi Geceler Bebeğim” […]