Pınar Tınç’tan çocuklarına ve çocukluğuna sesleniş: “Bonne Nuit Mon Bébe” sergisi açıldı

ajandakolik


Türkiye’nin ilk ve tek çini mürekkebi ressamı Pınar Tınç’ın yeni eserleri 28 Şubat’tan itibaren Ankara’nın en büyük galerisi Galeri Soyut’ta sanatseverler ile buluşmaya başladı.

Daha önce “Seni Seviyorum Anne” ve “Masumiyet” isimli sergileriyle sanat çevrelerinde ses getiren ressam Pınar Tınç, bu yıl da yeni çalışmalarıyla karşımızda. Tınç “İyi Geceler Bebeğim” anlamına gelen “Bonne Nuit Mon Bébe” adlı yeni sergisinde hem oğlu Kerem ve kızı Ada’ya hem de kendi çocukluğuna sesleniyor.

Önceki çalışmalarında çocukluğundan beslenen Pınar Tınç yine eski günleri ziyaret ediyor. Ancak bu kez kendi çocuklarının rehberliğinde geçmişte bir yolculuğa çıkıyor. Çıkış noktası olarak kendi deneyimlerini kullanan ressam vardığı noktada çocukları için hayal ettiği dünyayla kendi dünyasını birleştiriyor.


Çini mürekkebini bu ebatlarda ve detayda kullanan tek ressam olan Pınar Tınç’ın eserlerinde Hint Okyanusu’ndaki tropikal yanardağ adalarının sıcaklığından Okyanusya kültürünün renklerine, ışığına uzanan ayrıntılar var. Aynı zamanda bölgenin hikâyeleri ve motifleri ustaca bir biçimde resimlere adeta işlenmiş.

Sanatçı yoğun ve ince fırça darbeleri ile çini mürekkebinin verdiği esnekliği güçlü şekilde kullandığı 11 eserini; anne, çocuk ve doğa sevgisi zengin ve dengeli bir renk cümbüşü içinde işliyor. Sergiyi 28 Şubat -20 Mart tarihleri arasında Galeri Soyut’ta ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sanat akımlarında patiler dolaşıyor: 21 Kedide Sanat Tarihi

İçinde hem patiler var hem de sanat! VakıfBank Kültür Yayınları’nın Türkçe’de ilk kez yayımladığı “21 Kedide Sanat Tarihi” isimli kitap, okuru sanat tarihinde sıra dışı bir yolculuğa çıkarıyor. Bunu yaparken akımlar ve sanatçılarla ilişkilendirilerek tasarlanan kedileri kullanıyor. VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) okurla buluşturduğu “21 Kedide Sanat Tarihi” adındaki kitapta, tarih […]