Hasret Gültekin’e “Hasret”le…

ajandakolik

1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde otuz iki aydınla beraber katledilen ozan Hasret Gültekin’in hayatı, Berlin merkezli Theater28’in ilk Türkiye prodüksiyonu “Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali” ile sahneye taşınıyor.

Türkiye’nin en kara günlerinden biri olan 2 Temmuz 1993’te kaybettiğimiz canlardan biri de müzisyen Hasret Gültekin’di. Yeşil halıfleks kaplı merdivende o  üç adamın endişesi yıllar geçse de gözümüzün önünden gitmiyor. Yanına aldığı yangın söndürücüsüyle şair Behçet Aysan, parmaklarının arasında sigarasıyla Metin Altıok, elini çenesine dayamış düşünce bulutuyla Hasret Gültekin, unutamadığımız günün fotoğrafında aklımıza mıh gibi çivilenmiş. O günden beridir birini düşünürken aklımıza diğeri düşüverir. Behçet’in, Metin’in dizeleri dudağımızın ucunda, Hasret’in bağlamasının sesi kulağımızdadır.

BİR TÜRKÜ MÜZİKALİ: HASRET

Madımak Oteli’nin ve aydınlarımızın yandığı o günden 27 yıl sonra işte o üç adamdan Hasret Gültekin anısı bugün hayatının anlatıldığı bir müzikal ile yeniden yeşertiliyor. Berlin merkezli Theater28’in ilk Türkiye prodüksiyonu “Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali”ni  Şirin Aktemur’un yazıp yönetti. Gültekin’i Devrim Evin canlandırırken müzisyen Deniz Türkan da bağlamasıyla ona eşlik ediyor. Hasret Gültekin’in bilinen yönlerinin yanı sıra, ailesi tarafından paylaşılan ve bugüne dek bilinmeyen değerlerini de anlatarak günümüze ışık tutan “Hasret”, mart ayından itibaren yurt içinde ve yurt dışında izleyiciyle buluşacak.

Üç yıllık uzun bir araştırmanın sonunda kaleme alınan “Hasret”, Hasret Gültekin’in ölümünden 27 yıl sonra sevdikleriyle, memleketiyle, bağlamasıyla, türküleriyle bir buluşma niteliği taşıyor. Müzikal boyunca, Gültekin’in söylediği onlarca türkü, sahnede canlı olarak çalınıp seslendiriliyor.

“Hasret” oyunu, Hasret Gültekin’in annesinin, oğlunun, eşi Yeter Gültekin’in ve Mazlum Çimen gibi yakın arkadaşlarının onunla ilgili özel anlarını sahneden seyircilerle paylaşıyor. Mazlum Çimen’in anlattıkları gülümsetirken annesinin anlattıkları boğazları düğümlüyor; eşi Yeter Gültekin’in anlattıkları ise Madımak’la ilgili bilinmeyenleri aktarıyor. Şirin Aktemur oyunu, “Madımak Katliamı’nı hatırlamak, unutmamak, adının katliam olduğunu tanımlayabilmek, katillerin cezalandırılmaması ama kimsenin de intikam duygusu taşımaması, bugün de benzer şekilde hayatların yarım bırakılması ve hasretlik… Aslında sanatın hep gerçek olanla ilgilendiğini söyleyebilirim. Gerçeklik ne kadar samimiyetle anlatılırsa seyirci anlatılanı o denli yüreğine alır” sözleriyle anlatıyor.

HANGİ TARİHLERDE NERELERDE SAHNELENECEK? 

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da çeşitli sahnelerde seyirciyle buluşmaya hazırlanan “Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali”; 15 Mart’ta Ankara Yılmaz Güney Sahnesi’nde, 20 Mart’ta Berlin Tiyatro Festivali kapsamında Akademie der Künste’de, 28 Mart’ta İzmir Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde, 29 Mart’ta İzmir Menemen – Kubilay Kültür Merkezi’nde,  5 Nisan’da Kenter Tiyatrosu’nda, 8 Nisan’da MOİ Sahne’de, 15 Nisan’da İzmir Narlıdere Kültür Merkezi’nde, 16 Nisan’da İzmir Torbalı Belediye Kültür Merkezi’nde, 3 Mayıs’ta Londra Millfield Theatre’da sahnelenecek. Oyunların biletlerini Biletix’ten ve salonların gişelerinden temin edebilirsiniz.

 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yazar Kadri Öztopçu'yu kaybettik

Türk Edebiyatı, iyi bir öykücüsünü daha yitirdi. Bugün Semih Gümüş’ün Twitter’dan yaptığı açıklamayla yazar Kadri Öztopçu, 66 yaşında hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıl Antalya Edebiyat Günleri’nden “Kimsenin Bilmediği İnsanlar” kitabıyla “Yılın En İyi Öykü Kitabı” ödülünü kazanan Kadri Öztopçu, bugün hayatını kaybetti. KADRİ ÖZTOPÇU HAKKINDA  1954 yılında Samsun’da doğdu. Yazmaya şiirle […]