banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Varlık dergisi 87 yaşında!

Cumhuriyet’ten 10 yaş küçük, Türkiye’nin tüm kültürel, sosyal aşamalarına tanıklık etmiş bir dergi, Varlık. Ve temmuz ayında 87. yılını kutluyor. Dile kolay, tam 87 yıldır var olan bir dergimiz var. Nice mutlu yıllara Varlık!

Bugün bir edebiyat/sanat tarihçisi için de, sosyolog için de önemli bir kaynak olan  Varlık’ın kuruluş amacı ile Cumhuriyet’in her alanda gerçekleştirmek istediği yenilikler arasında doğrudan bir bağ var. Bu da dergiyi daha en başından itibaren toplumsal meselelerle yakından ilgili kılıyor; edebiyattan da ödün vermeden elbette…

TEMMUZ SAYISINDA DERGİDE NELER VAR? 

Temmuz sayımızın dosya konusunu belirlemeye çalışırken ortaya attıkları ilk başlık “Vasatın Yükselişi” idi. Ortalama olan her zaman çoğunluktadır, ancak bugün ortalamanın bilgi, kültür seviyesinin oldukça düştüğünü gözlemliyoruz. Sorun sadece bu da değil, artık vasat seçkin bir değer olarak sunuluyor, pazarlanıyor. Peki nedir vasat? Acaba ona önyargılarla mı yaklaşıyoruz? Tarihsel, ideolojik, ekonomik, kültürel pek çok boyutu var konunun. Selçuk Orhan, Pelin Kıvrak, Gülüş G. Türkmen, Mehmet Özkan Şüküran, Alper Çeker, İrem Kargıoğlu “Yükselen Bir Değer Olarak Vasat” başlığı altında toplanıyorlar, –birbirleriyle çatışmayı da göze alarak– konuyu enine boyuna inceliyorlar.


TÜRKÂN  ŞORAY SÖYLEŞİSİ
Burak Süme, Türk Sineması’nın Sultan’ı Türkan Şoray ile sinemadan edebiyata uzanan bir söyleşiyle karşımızda…  “Sanatın Her Dalı Edebiyattır Aslında” ifadesini kullanan Türkân Şoray, 2015 yılında çıkardığı albümden, yazar Suat Derviş’e, yönetmen Atıf Yılmaz’a sinema filmlerini anlatıyor.

Ve çok daha fazlası bu ay Varlık’ta okuyucularla buluşuyor.

İyi ki varsın Varlık! 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media