Varlık dergisi 87 yaşında!

ajandakolik

Cumhuriyet’ten 10 yaş küçük, Türkiye’nin tüm kültürel, sosyal aşamalarına tanıklık etmiş bir dergi, Varlık. Ve temmuz ayında 87. yılını kutluyor. Dile kolay, tam 87 yıldır var olan bir dergimiz var. Nice mutlu yıllara Varlık!

Bugün bir edebiyat/sanat tarihçisi için de, sosyolog için de önemli bir kaynak olan  Varlık’ın kuruluş amacı ile Cumhuriyet’in her alanda gerçekleştirmek istediği yenilikler arasında doğrudan bir bağ var. Bu da dergiyi daha en başından itibaren toplumsal meselelerle yakından ilgili kılıyor; edebiyattan da ödün vermeden elbette…

TEMMUZ SAYISINDA DERGİDE NELER VAR? 

Temmuz sayımızın dosya konusunu belirlemeye çalışırken ortaya attıkları ilk başlık “Vasatın Yükselişi” idi. Ortalama olan her zaman çoğunluktadır, ancak bugün ortalamanın bilgi, kültür seviyesinin oldukça düştüğünü gözlemliyoruz. Sorun sadece bu da değil, artık vasat seçkin bir değer olarak sunuluyor, pazarlanıyor. Peki nedir vasat? Acaba ona önyargılarla mı yaklaşıyoruz? Tarihsel, ideolojik, ekonomik, kültürel pek çok boyutu var konunun. Selçuk Orhan, Pelin Kıvrak, Gülüş G. Türkmen, Mehmet Özkan Şüküran, Alper Çeker, İrem Kargıoğlu “Yükselen Bir Değer Olarak Vasat” başlığı altında toplanıyorlar, –birbirleriyle çatışmayı da göze alarak– konuyu enine boyuna inceliyorlar.


TÜRKÂN  ŞORAY SÖYLEŞİSİ
Burak Süme, Türk Sineması’nın Sultan’ı Türkan Şoray ile sinemadan edebiyata uzanan bir söyleşiyle karşımızda…  “Sanatın Her Dalı Edebiyattır Aslında” ifadesini kullanan Türkân Şoray, 2015 yılında çıkardığı albümden, yazar Suat Derviş’e, yönetmen Atıf Yılmaz’a sinema filmlerini anlatıyor.

Ve çok daha fazlası bu ay Varlık’ta okuyucularla buluşuyor.

İyi ki varsın Varlık! 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bir Sigmund Weinberg Belge-meseli

Türkiye’de sinemanın öncülerinden Sigmund Weinberg’in izini süren Bir Sigmund Weinberg Belge-meseli’nin dünyadaki ilk gösterimi 2-3 Temmuz’da İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden izlenebiliyor. İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla çevrimiçi gösterim programında özel bir filme yer veriyor. Türkiye’ye sinema kültürünü getirmiş ve yerleştirmiş biri olarak tarihe geçen Sigmund Weinberg’in izini […]