TÜRKİYELİ KADIN SİNEMACILAR, İRANLI KADINLARA DAYANIŞMA ÇAĞRISINDA BULUNDU


Stand with Women of Iran – Turkey isimli Instagram hesabı üzerinden bir araya gelen Türkiyeli kadın sinemacılar, meslekleri ne olursa olsun, tüm kadınları dayanışma videoları çekmeye ve bu videoları Stand with Women of Iran – Turkey hesabını etiketleyerek paylaşmaya davet ediyor. 

Bundan sadece iki hafta önce başörtüsünü doğru takmadığı gerekçesiyle ahlak polisinin başına vurarak dövüp öldürdüğü 22 yaşında Mahsa Amini olayının yankıları sürüyor. Önce İran’ın tüm eyaletlerinde bir ayaklanma başladı. Ardından dünyanın tüm şehirlerine yayıldı. Tüm kadınlar aynı şeyi haykırdı: Kadının yaşam haklarına özgürlük!

Türkiye kadın sinemacılar da dün Instagram hesaplarından İranlı kadınlara destek ve dayanışma çağrısında bulundu ve üstteki görseli çeşitli renklerle şu metinle paylaştı:

“16 Eylül 2022 tarihinde ahlak polisi tarafından tutuklandıktan sonra başına vurularak dövülen, 22 yaşında İranlı bir Kürt kadın olan Mahsa Amini, Tahran’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaşanan trajedinin ardından, İran’ın tüm eyaletlerinde bir ayaklanma başladı. Kısa sürede dünyanın tüm şehirlerine yayılan ve İran’da kadınlara, azınlıklara ve halka yönelik yaygın baskıya karşı çıkan bu ayaklanmanın sloganı ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’. Biz Türkiyeli kadın sinemacılar olarak İranlı kadınlarla ve İran halklarıyla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor, özgürlük ve eşitlik için hep bir ağızdan haykırıyoruz. #kadınyaşamözgürlük”

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media