Türk edebiyatının usta kalemi Adalet Ağaoğlu’nu kaybettik

ajandakolik

Artık “ölmeye yatmak” istiyordu. Verdiği son söyleşilerinde hep bunu dile getirdi. Şimdi “fikrinin ince gülü” Halim beyin yanında. Türk Edebiyatı’nın değerli yazarı Adalet Ağaoğlu’nu kaybettik.

“Umarım yine yazmaya başlarsınız…
Ben yalnızken yazmaya alışığım. Eskiden şehri terk ederdim yazmak için. Şimdi yapamıyorum. Yardımcım sürekli benimle. Ölemiyorum bile biliyor musun? Öyle bir şansım yok. Sürekli başımda. Bu kadar uzun yaşamak istemedim. Niye yaşayayım? Yaşadığımı yaşadım zaten.”

Çınar Oskay’ın Adalet Ağaoğlu ile yaptığı söyleşi bundan yaklaşık bir ay önce İstanbul Life dergisinde yayınlandı. Artık 91 yaşına gelmiş Ağaoğlu, çoktan bu dünyadan elini eteğini çekmiş, gitmek istediğini yakaran sözleriyle adeta veda eder gibiydi. Kalbim kırık, gözlerim dolu, daha önceki söyleşilerine göz gezdirdim, yakın zamanda hayata ve ölüme dair söyledikleri hep aynıydı. Miladını doldurmuş olduğuna inanıyordu, “artık yapacak bir şey yok” dercesine değil, bunu üstüne basa basa diyordu.


“Nasılsınız? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Bugünlerde ancak şu cümleyi kuruyorum: Kendimden sıkıldım. Çok sıkıldım. Evde üst üste düşüp ölümden dönmüşüm. Birini tutmadan yürüyemiyorum. O zor ama onun dışında yaşıma bakarak iyi sayılırım.

Keyfiniz, moraliniz iyi mi genelde?

Yakınlarıma keyfim her zaman çok yerindeymiş gibi görünüyorum. Onları üzmek istemiyorum. Başta da söylediğim gibi kendimden sıkılıyorum, keyfim yerinde olamaz.”

“İLK KİTABIMIN İLANINI GÖRDÜĞÜMDE ÇOK UTANMIŞTIM”

“Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi, Hayır, Fikrimin İnce Gülü” gibi eserleriyle birçok ödül kazanan Adalet Ağaoğlu, aynı söyleşide kaptalizmden dert yanmıştı: “Televizyon her şeyin yerini işgal etti. Kolay bir açıklama oluyor ama yazarlık bile böyle oldu. Herkes ün ve parada. İlk kitabımın ilanını gazetede gördüğümde çok utanmıştım. Şimdi tam tersi; bir an önce köşeyi dönmeyi düşünüyorlar. Kapitalizm yerleşti.”

Aynı söyleşide şimdiki kitaplara konulan isimleri de beğenmediğini dile getiren Ağaoğlu, “Ruh Üşümesi, Dert Dinleme Zamanı, Yazsonu” gibi çok özel isimleri olan kitapların sahibi olarak konuyla ilgili “Kendi dilinizi çok iyi içmenizi gerektiriyor galiba. O kadar çok kitap okuyorum ki. Durmadan okuyorum ve dilimle çok uğraşıyorum. Çok çeviri de yaptım” diye konuşmuştu.

Adalet Ağaoğlu, 64 yıllık eşi Halim bey ölünce yarım kaldığını, bu dünyanın halini görmekten de memnun olmadığın dile getirmişti.

“Ölüm bazen o denli çabuk gelmiyor. Ölümle savaşmak gerekiyor.” / Ölmeye Yatmak

Bugün Türk edebiyatı, çok değerli bir kalemini kaybetti. Başımız sağ olsun.

Nilüfer Türkoğlu 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

AçıkhavADA Sinema'ya gidiyoruz, biraz nostalji yapmaya...

Birbirimize dokunamasak da bizi birleştiren en güzel şey sinema! Fiziki mesafeyi koruyarak sosyalleşebileceğimiz, yakın olamasak da aynı duyguda birleşeceğimiz AçıkhavADA Sinema, 16 Temmuz Perşembe akşamı Büyükada’da başlıyor. Adaya gidelim adaya! Adaya çek kaptan! Orada bekliyor bizi nostalji, açıkhavada sinema! Büyükada Tarihi Arabacılar Meydanı’nda kurulacak açık hava sineması, pandemi döneminde moral […]