TANER ÖNGÜR’ÜN İLK SOLO ALBÜMÜ “ALARM” İLE 29 YIL SONRA YENİDEN

Fotoğraf: Şahan Nuhoğlu


Müzik tarihimizin değerli müzisyenlerinden Taner Öngür, 1992’de yayınladığı ilk solo albümü Alarm’ı modifiye ederek “Alarm 21” adıyla yeniden yayınladı. Taner Öngür’ün 1976 -1992 yılları arasında yazdığı şarkıları 2021 filtresinden geçirdiği albüm tüm dijital platformlarda yayında.

Taner Öngür 10 senelik Almanya macerasının ardından 1991’de Türkiye’ye dönüp Fuat Güner ve Turgut Berkes’in ortaklığında işletilen F.T. stüdyosunda tonmayster olarak çalışmaya başlamıştı. Stüdyonun boş saatlerinde bir taraftan kendi şarkılarını da kaydeden Öngür, o günlerden “Bir işyerinde çalışıyor olmaktan ziyade, müzisyen arkadaşlarla yaşanan bol müzikli, güzel anlar geçiriyor gibi hissederdim” diye bahsediyor. Bu atmosferde yapılan Alarm albümünün yapımcılığını Taner Öngür’ün ortaokul arkadaşı Ali Rıza Türker’in şirketi Türker Prodüksiyon’un üstleniyor ve albüm raks firması tarafından 1992 yılında kaset olarak yayınlanıyordu.

“ARTIK ALBÜMÜN İSMİ ALARM 21”

Taner Öngür 2016 yılında albümdeki şarkıları tekrar kaydedip Alarm 16 isimi ile yayınlandı. 2020 yılında bağımsız yayıncılığı yönelen ve eski albümlerinin haklarını teker teker kendi üzerine alan Taner Öngür Alarm 2016’nın haklarını alıp albüme yeniden miks yapmaya karar verdi. Gerisini gene Öngür’ün ağzından dinliyoruz; “Albüme miks yapmak için oturdum fakat birçok parçanın düzenlemesi değişti, yeni fikirler, yeni sololar derken bambaşka bir noktaya vardı. Artık albümün ismi “Alarm 21” olmuştu.”

Alarm 21’de aslında 1992’de yayınlanan albümle aynı parçalar aynı sözlerle yer alıyor. O yılların ruhunu korumak için sözlere müdahale etmeyi tercih etmeyen Taner Öngür, ilk Alarm albümünde yer almayan “Limon Sıkılmış Deney” isimli şarkıyı listeye eklemiş. Bu şarkı Taner Öngür’ün 1973 yılında (Cem Karaca & Moğollar dönemi) Levent’teki grup evinde yaşadığı saykodelik bir deneyi anlatıyor.

Albüme ismini veren Alarm şarkısını Taner Öngür Türkiye’de yazılan ve yayınlanan ilk çevre temalı şarkı olma özelliğini taşıyor. Taner Öngür 1964’te Frankfurt’ta bir süre bir “bezets haus” ta yaşıyor. O yıllarda yeni başlayan yeşiller hareketinden arkadaşlarının küresel iklim değişikliğinden bahsetmesinden çok etkilenen Öngür, Alarm’i yazıyor.

“Uzaya Bak” ise Taner Öngür’ün ilk bestesi. 1976 da İzzet Öz, TRT Ankara Televizyonu için bir müzik programı çekiyor ve Taner Öngür de o programa konuk oluyor. Müthiş arşivci İzzet Öz, elbette o programın kayıtlarını da saklıyor ve yıllar sonra Taner Öngür’e veriyor. Taner Öngür 1976’daki genç sesinin söylediği o kaydı, şarkının yeni düzenlemesinin sonunda, uzay ve zamanda belirip kaybolan bir şekilde kullanıyor.

Albümde “1999 belki bir pazar sabahı” “bugün ülkemizde 2000 yılına doğru” gibi şarkı sözlerine rastlamak mümkün. Zira bu albümdeki şarkıların sözleri 1976 – 1992 seneleri arasında yazıldı. Taner Öngür zamanının ruhunu yansıtması adına bu sözleri aynı şekilde korumayı tercih etti.

Bu albüm A’dan Z’ye bir Taner Öngür çalışması. Albümdeki şarkıların tamamının söz ve müziği Taner Öngür’e ait. Enstrümanların tamamını Taner Öngür tarafından çalındı. Kayıt, miks ve masteringi de Taner Öngür yaptı. Kapak tasarımı da kendisi yaptı ve albümü kendi girişimi olan @tanerong records etiketiyle yayımladı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media