TANER ÖNGÜR VE SERAP YAĞIZ’DAN SERT BİR ALBÜM: “ÜÇ DERDİM VAR”


Tıpkı sanatın ve hayatın pek çok alanında olduğu gibi erkek egemen bir müzik janrı olan Anadolu Rock, bu defa güçlü bir kadın sesiyle yankı buluyor.  “Dişi Cem Karaca” olarak anılan Serap Yağız ile birlikte Anadolu Rock’ta kadın devrimi başlıyor. Hazır olun!

Anadolu Rock’ın efsane isimlerinden Taner Öngür ile “Dişi Cem Karaca” olarak bilinen Serap Yağız, o çok tanıdığımız, sevdiğimiz şarkılardan oluşan “sert” bir albümle geldi: “Üç Derdim Var.”

Türk müzik tarihinin önemli isimlerinden Taner Öngür, 2007’den beri Serap Yağız’la birlikte çalışmalar yapıyor. Daha önce birlikte üç albüm yapan ikilinin yeni çıkardıkları “Üç Derdim Var” ise diğerlerinden oldukça farklı. Bu defa yıllardır dinledikleri, sevdikleri, etkilendikleri şarkılara sert ve etkili dokunuşlar yapmışlar.

UNUTULMAZ YORUMLARA YENİ BİR TARZ 

Tülay German’ın “Yunus’tan Nazıma” isimli albümünden üç şarkı var; Yeniliğe Doğru, Urganda Gerdan İniler ve Mapusun İçinde. Taner Öngür şarkıların düzenlemesini yaparken, Tülay German’a albümde eşlik eden kontrabasçı Francois Rabbath’ın çaldığı riflerden yola çıkarak Anadolu Rock repartuarına daha önce yapılmamış üç şarkı kazandırmış. Tıpkı “Hem Okudum Hem de Yazdım” türküsüne yaptığı gibi.

İlk kez 70’lerin ortasında, Ersen ve Dadaşlar tarafından çalınan ve gruba şöhretin kapılarını açan “Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm” de yine bu albümde yer alıyor. Sözleri Karacaoğlan’a ait olan şarkının bestesi ve Fender Strato Sound’lu unutulmaz gitar solosu Dadaşlar’ın gitaristi Fehiman Uğurdemir’e ait. Epey etkileyici olan ilk düzenlemesine ise tüm grup katkıda bulunmuş. 9/8’lik ritme eşlik eden ilginç ve melodik bas gitar rifleri ile Taner Öngür, davulu ile Mehmet Gözüpek, org süslemeleri ile Kılıç Danışman ve elbette güçlü yorumu ile Ersen.

CAN YÜCEL2İN YAZDIĞI, CEM KARACA’NIN SESLENDİRDİĞ İŞÇİ MARŞI DA ALBÜMDE

70’lerin ikinci yarısında Anadolu Rock tarzının unutulmaz şarkılarından biri olan ”Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm”e, Taner Öngür ve Serap Yağız orijinal düzenlemenin ruhuna sadık kalarak yeni bir yorum getiriyor. Dervişan, bas gitaristi iken Taner Öngür’ün yine Can Yücel’in şiirine 1976’da yaptığı bir beste olan “İşçi Marşı”, o yıllarda hem Cem Karaca’nın güçlü yorumu hem de güçlenen işçi hareketi sebebiyle büyük ilgi görmüştü. Şarkıyı, Taner Öngür bu günlerde yeniden seslendirilmesinin doğru olacağını düşündüğü için albümde bu şarkıya da rastlamak mümkün. Fakat “Üç Derdim Var” albümünde tek Can Yücel şarkısı bu değil. 90’larda başlayıp, yıllarca süren ve gerçekten başarılı olan, anti-nükleer mücadeleye, hediye olarak yazdığı “Sonsöz” şiiri de Taner Öngür tarafından bestelenerek yine albümde yerini almış.

Söz ve müziği, halk ozanı Muhlis Akarsu’ya ait bir türkü olan “Obur Dünya”yı da “Cem Karaca & Moğollar” beraberliğinin 1972’de yaptığı düzenlemelerini referans alarak yeniden düzenleyen ikili, sert bir ritmin üzerine yerleştirdikleri “spagetti-western” film müziklerine göndermede bulunan reverb soslu gitar dokunuşları ile dramatik bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Serap Yağız’ın güçlü sesiyle, sert ritim akışı birleşerek ortaya hem eski hem de yeni bir sound çıkarıyor.

Türk halk müziğinin en lirik destanlarından biri olan “Alageyik Destanı”nı Taner Öngür Moğollar repartuarına kazandırdığından beri şarkının pek çok değişik düzenlemesi yapıldı. Bu albümdeki ise akustik gitar ve mandolinin yalın tınısı ile birleşmiş olan Serap Yağız’ın güçlü yorumuyla karşımıza çıkıyor.

Albümde Batucan Işık beş, Kemal Küçükbakkal üç, Ediz Hafızoğlu ise bir şarkıya davullarıyla eşlik ediyor. Haluk Önol’un da iki şarkıda gitar solosu çaldığı albümde geri kalan her şeyi, Taner Öngür, Heybeliada’daki evinde, karantina günlerinde çaldı, kaydetti ve miksledi.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media