Siyah beyazdan renkliye edebiyatçı ve devrimci fotoğrafları


Eski fotoğraflar renklenirse ne değişir? Belki hiçbir şey, belki her şey. Ama gelin siz, maziye bir de böyle bakın… Enver Gezmiş, sosyal medya hesabında paylaştığı ve bizzat kendisinin renklendirdiği, çoğunluğu edebiyatçı portrelerinden oluşan ve gitgide büyüyen bir fotoğraf arşiviyle Ajandakolik’te. 

 

Nilüfer Türkoğlu
niluferturkoglu@ajandakolik.com

Siyah beyaz fotoğraflarda gördüğünüz o ünlü yüzler şimdi yeni bir kimliğe kavuşmuş gibi… Deniz Gezmiş’i de Nazım Hikmet’i de, Attila İlhan’ı, Edip Cansever’i de birkaç aydır takip ettiğim Twitter’daki bir hesapta çoğunu iyi bildiğimi fotoğraflarda ama bu defa renklendirilmiş halleriyle görüyorum. Sanki o kadar eski değilmiş, hiç ölmemiş, aramızda yaşıyormuş gibi hepsi. Yeniden soluk almışçasına, hayata karışmışçasına yüz yüzeyiz, hemen karşımda. Ahmet Erhan biraz önce yanımda geçmiş, Oğuz Atay bir sigara yakıp konuşacakmış da kederlenmiş, Tomris Uyar gözlerimin içine bakıp da bir şeyler aramış, sonra nedensizce gülümsemiş. Hepsi dün değil de bugün somut olarak varmış gibi, yollarımız hayatla ölüm arasında kesişmemiş gibi. Kıpırtısız değil, kanlı canlı.


Tüm bu fotoğrafların renkli olarak yeniden hayat bulmasını sağlayan hünerli parmaklar Bi Mevzu dergisinin Genel Yayın Koordinatörü Enver Gezmiş’e ait. Gezmiş, şimdiye kadar onlarca edebiyatçının ve başta Deniz Gezmiş olmak üzere devrimcilerin fotoğraflarını ve hatta videolarını renklendirme tekniğiyle adeta bir fotoğraf arşivine dönüştürdü. Ona, bazılarını hiç görmediğim, bazılarını neredeyse ezberlediğim tüm bu fotoğrafları nereden bulduğunu, onları renklendirmeye nasıl ve neden karar verdiğini sordum. Ve bugün Türk siyasi ve edebi tarihinde çok önemli izler bırakan, biri 43’ünde ölen, diğeri 17’sinde öldürülen Oğuz Atay ve Erdal Eren’in ölüm yıldönümlerini de Enver Gezmiş’in renklendirdiği o unutulmaz ve ‘son bakış’ fotoğraflarıyla analım istedim.

Söz Enver Gezmiş’te…


“GRAFİKER DEĞİLİM, BU İŞİ HOBİ OLARAK YAPMAYA KARAR VERDİM” 

Şöyle özetleyeyim: öncelikle bir fotoğraf arşivim yok. Fotoğraflara genellikle internetteki çeşitli siteler aracılığıyla ulaştım. Bu işe başlama nedenim bu sıralar çokça yapılan renklendirmelerde genellikle yazarlarımızın yer almamasıydı. Aslında bir yandan diğer tasarımcı arkadaşlardan boş kalan kısımları doldurup ortak bir arşive katkı sağlamak amacıyla başladım renklendirmelere. Normal şartlarda grafiker değilim, Bi Mevzu dergisinin Genel Yayın Koordinatörlüğü’nü yapıyorum. Bu işi de vakit buldukça hobi olarak yapmaya karar verdim. Renklendirmeleri yapmaya başlayalı henüz iki buçuk ay kadar oldu uzun zamandır yaptığım bir şey değil. Renklendirmelere Deniz Gezmiş ile başladım ama Türkiye’deki devrimcilerin fotoğraflarından devam etmeyi düşünmüyorum şimdilik. Çünkü bu başlıkta emek veren ve geniş arşivleri de yaratan emekçi arkadaşlarımız zaten var. İlk olarak Deniz Gezmiş’i renklendirme sebebim de aslında bu yıl ilk kez yayınlanan fotoğrafların vesilesiyle oldu. Ayrıca Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Edip Cansever, Turgut Uyar, Ece Ayhan, Tomris Uyar İlhan Berk, Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Ahmed Arif, Atilla İlhan, Oğuz Atay gibi değerli yazarlarımızın da renklendirmelerini yaptım. İnsanlardan da çok güzel tepkiler aldım açıkçası. Deniz Gezmiş’e ve edebiyatçılarımıza büyük bir sevgi var içlerinde; bunu hissettirdiler bana. Aslında devam etmem için de beni motive eden bu oldu. Derdim biraz da insanlarla bu hisleri paylaşmaktı. Henüz yolun başında olsak da aldığımız yorumlar çok güzel ve teşvik edici umarım zamanla daha geniş ve güzel bir arşivi hep birlikte kurarız diye umut ediyorum.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media