banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

REFİK ANADOL’DAN “MAKİNE HATIRALARI: UZAY” SERGİSİRefik Anadol’un “Makine Hatıraları: Uzay” isimli kişisel sergisi, Samsung The Frame katkılarıyla 19 Mart – 25 Nisan tarihleri arasında Pilevneli Dolapdere’de sanatseverlerle buluşuyor. Anadol’un daha önce sergilenmemiş son dönem çalışmalarından oluşan sergide sanatseverler eserlerin yapım aşamalarını Samsung The Frame’lerde gösterilecek videolar aracılığıyla görebilecekler.
 

Refik Anadol şimdi de “Makine Hatıraları: Uzay” adlı İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşen en büyük sergisinde, Samsung’un son teknoloji TV’leri aracılığıyla ziyaretçileri sanal bir yolculuğa çıkarıyor.


Beyoğlu Dolapdere’deki Pilevneli Gallery’de bugün açılan İstanbul’da bugüne kadarki bu en kapsamlı sergisinde Anadol sanatseverlere astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yeri ile uzayla ilgili büyük veri kümelerine ışık tutan yeni bir kavramsal çerçeve sunmayı amaçlıyor. Anadol’un daha önce sergilenmemiş son dönem çalışmalarından oluşan sergide sanatseverler eserlerin yapım aşamalarını videolar aracılığıyla görebilecekler.

Sergide evrenin derinliklerine doğru keşif

Refik Anadol, bu sergisinde astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yerini gözler önüne seren ve uzayla ilgili verilere ışık tutan kavramsal bir çerçeve sunuyor. Hatıralar ve düşler başlıklı ilişkili iki bölümden oluşan sergi, insanlığın uzay keşiflerini farklı bir bakış açısıyla sanatseverlerle buluşturuyor. Serginin ilk bölümü olan “Hatıralar” bölümünde, uzay teleskopları ve uydular tarafından kaydedilen iki milyondan fazla görüntüden yararlanılıyor. Teleskopların ve uydu görüntülerinin “hatıraları” olarak kurgulanan bölüm, seyircilerin verilerle etkileşime girmesine olanak sağlıyor.


İkinci bölüm olan “Düşler” bölümündeyse üç boyutlu veri heykelleri ve yapay zeka sineması enstalasyonu yer alıyor. “Makine Hatıraları v.2” başlıklı eserde bu tema, izleyiciyi 15 dakika boyunca bir makinenin zihnine adım atmaya davet eden sürükleyici bir yapay zekâ hikâyesi şeklinde inceleniyor. “Düşler”, çok boyutlu ve uzay temalı bir filmi, yeni bir kartografik estetikle sunarken, enstalasyonun makine tarafından yaratılan düşleri, izleyicinin kainatın görünmez katmanlarıyla bağlantılar kurmasını amaçlıyor ve hem dünyaya hem çevreye, hem de evrene aidiyet duygusunu tetikliyor.


Sergi, Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak izlenebilecek. Kovid-19 tedbirleri dolayısıyla hafta sonu kısıtlamalarında değişiklik olması durumunda sergi pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 arasında gezilebilecek.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media