banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Rapçi Zeze, dünyayı “Bataklık” teklisiyle sorguluyor

Rap dünyasının önemli kalelerinden Argo İzmir’in bir başka yeteneği ZEZE’nin ilk teklisi “Bataklık” 15 Mayıs’ta tüm dijital kanallarda yayına girdi.

Yakın arkadaş olduğu Gazapizm ile beraber, başarılı prodüksiyonların çıktığı Argo İzmir bünyesinde yıllarca boy gösteren ZEZE, birçok dinleyicinin ilgisini çekti ve bu dönemde başarılı bir underground vokal olarak, bu kültürde ülke çapında tanınmayı başardı. Dinleyicilerine buğulu bir ses tonuyla seslenen ve kullandığı  altyapıların hakkını veren rapçi, şimdi ilk teklisi “Bataklık” ile kulvarını biraz daha genişletiyor.

Almanya Karlsruhe’de doğan ZEZE, 2006 yılında Baran’la beraber ilk underground albümünü (birun-u abad) çıkardı. Daha sonra, “Çok Derin”, “09-10’”,  “Defterim”, ve “Eskimişler EP’” albümleriyle rap piyasasına iz bırakmayı başararak önemli isimler arasına girdi.

İzmir’de yaşayan ve müzik hayatını sürdüren ZEZE, 2005’te Baran’la beraber kurdukları Birun-u Abad Records’ta pek çok şarkıya imza attı. Şarkılarında daha çok sokak hayatını ve dünyanın görünmeyen yüzünü anlatmaya çalışan ZEZE’nin yepyeni şarkısını dinlemek isteyenleri şimdi böyle alalım…

NAZIM’DAN NEYZEN TEVFİK’E, ŞEHİTLERDEN KURAKLIĞA…

Zeze’nin ilk teklisi “Bataklık” klibinin sözleri kadar klibi de bir hayli sarsıcı ve dikkat çekici. Hayatı ve dünyayı sorguladığı klibinde Zeze, şair Nazım Hikmet’in ve Neyzen Tevfik’in görüntülerine yer verirken iklim krizinden, şehit düşen askerlerden, mültecilerden de bahsettiği bir “bataklık” portresi çiziyor.

“Bataklık, senin de benim de saplandığım, alışmaya ya da kurtulmaya çalıştığım, aklımdan ve başımdan geçen sıralı gerçeğin ta kendisi. Bu gerçekle yaşamaya çalışırken etrafımda ansızın yeşerenler, bir dala tutunmak çabasında, en dipten gördüğüm mükemmel uzay boşluğuna kendimi ittiğim bitmek bilmez çukurum. Bu bataklık benim paradoksum ve paradoks sonsuz bir şarkı olmayı çoktan başardı…”

YORUM YAP

You don't have permission to register