Picasso İstanbul’da sergisi şimdi dijitalde

ajandakolik


Evde kaldığımız bugünlerde hepimize iyi gelen sanatsal etkinliklere bir yenisi eklendi. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Picasso’nun tüm dönemlerini kapsayan “Picasso İstanbul”da sergisini erişime açtı. 24 Kasım 2005 – 26 Mart 2006’da gerçekleştirilen “Picasso İstanbul’da” sergisinin çevrim içi versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Korona virüsü salgınına karşı alınan önlemler doğrultusunda geçici bir süreyle ziyarete kapalı olan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geçmiş sergilerinden içerik seçkilerini dijital kanallarında paylaşıma açmaya başladı. Bu kapsamda ilk sergi Picasso İstanbul’da. Türkiye’de Batılı bir sanatçıya ayrılan ilk büyük sergi olma özelliğini taşıyan “Picasso İstanbul”da sergisinde sanatçının tüm dönemlerini kapsayan 135 eseri bulunuyor. Eserlerin seçimini ise sanatçının torunu Bernard Ruiz-Picasso yapmıştı.

FERİT EDGÜ’NÜN KALEMİNDEN, MÜŞFİK KENTER’İN SESİNDEN… 

Sanatseverler çevrim içi sergide yer alan eserleri, Ferit Edgü’nün “Picasso İstanbul’da” için yazdığı, sanatçının eserlerinin arkasındaki hikayeleri ve sanat tarihsel analizlerini içeren rehberi Müşfik Kenter’in sesinden dinleyebiliyor.

Picasso’nun hem çağdaşları hem de ilerleyen dönemlerin sanatı üzerindeki yoğun etkisine odaklanılan konuşmalarda “Picasso ve Yazı Sanatı”, “Picasso’nun baskı ve gravürleri” gibi konuşmalara rastlamak mümkün.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Söyleşi - Alp Ersönmez: "Müzikle olan iletişimimin temel lisanı caz"

Ajandakolik’te yeni bir hafta başladı: Ajandakolik Caz Haftası! 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nden yola çıkarak “Çünkü Caz Tek Bir Güne Sığmaz” mottosuyla caz müziğin Türkiye’de sevilmesine, yaygınlaşmasına emek veren müzisyenlerle uzaktan da olsa bir araya geldik. Kimiyle telefonda kimiyle önce sosyal medyada sonra da mail yoluyla sohbet ettim. Yaklaşık 10 […]