banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Peki Beethoven gerçekte böyle miydi?


Renklendirilmiş üç boyutlu bu Beethoven resimlerinin arkasındaki isim İranlı sanatçı Hadi Karimi. Sanatçı, aralarında Chopin, Clara Schumann, Brahms gibi bestecilerin de olduğu çalışmalarında müzisyenleri yeniden “canlandırıyor.”

Sanatçı Hadi Karimi’ye göre bu resimlerin, bu yıl 250’inci yaşını kutlayan Alman romantik Beethoven’ın doğum günüyle pek bir ilgisi yok. O, daha çok Beethoven’ın “imajını” biraz daha insani görünümde kılmak istediğini söylüyor.

Karimi, Beethoven’ın yüzünü yeniden yapılandırmak için 1812 yılında Amerikalı ressam ve heykeltraş Franz Klein’ın yaptığı bestecinin büstünden yola çıktığını belirtiyor. Beethoven’ın burada 42 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

 

Hadi Karimi, Substance Painter isimli bir boyama aracıyla eklenen renk dokusu ile ZBrush programında şekillendirdiği ünlü isimleri, şaşırtıcı derecede gerçekçi bir ışıkta resmediyor.

Sanatçı, Beethoven’ın şimdiye kadar yapılmış pek çok resminde bir insandan çok mitolojiden fırlamış Yunan tanrısı gibi resmedildiğini, büstten yola çıkarak onu insan gibi göstermek istediğini belirtiyor. Renklendirilmiş ve üç boyutlu tüm bu resimleri Instagram sayfasında paylaşan Karimi, pek çok takipçisi tarafından olumlu tepkiler aldı.

Peki, asıl soru Beethoven gerçekte böyle miydi? Orasını tahmin etmek elbete ki imkansız ama onu bu kadar canlı görmek oldukça ilginç.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media