AjandaKolik Reklam

 

 

SIMONE DE BEAUVOIR – VIOLETTE LEDUC MEKTUPLARI BİNLERCE EUROYA SATILDI


Yaklaşık 300 mektup, çoğu hiç basılmamış… Mektupların bir ucunda Fransa ve feminizm denince akla gelen tek filozof Simone de Beauvoir, bir ucunda ise romancı Violette Leduc var. Ve bu merak uyandırıcı mektuplar Sotheby’s Müzayede Evi’nde binlerce euroya satıldı.

Fransız yazar ve feminist filozof Simone de Beauvoir’ın yazar Violette Leduc’e yazdığı 297 mektup, Sotheby’s Müzayede Evi’nde mezata çıkarıldı. Daha önce yayımlanmamış 297 mektup mezatta tam tamına 56 bin 700 euroya satıldı.

Sotheby’s, mektupların “Karşılıksız aşkı, şefkat ile hayranlığın güvensizlikle karıştığı belirsiz bir ilişkiyi” yansıttığı açıklamasını yaptı ve Leduc’ün Simone de Beauvoir’a duyduğu platonik aşka değindi.

Simone de Beauvoir, Violette Leduc ile  1945’te ilk defa tanıştı. Beauvoir’ın Leduc için “ilginç bir kadın” dediği, kendisine duyduğu aşkı “serap” olarak nitelediği ve ona mektuplarıyla edebi destek verdiği belirtiliyor. İkilinin mektuplaşmasının Leduc’un ölümünden bir ay öncesine kadar devam ettiği açıklandı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media