“ORHAN PAMUK’UN VEBA GECELERİ’NDE ATATÜRK’Ü KÜÇÜK DÜŞÜRDÜĞÜ İDDİALARI ASILSIZDIR”


Yapı Kredi Yayınları’ndan Orhan Pamuk’un son kitabı “Veba Geceleri” ile ilgili çıkan iddialarla ilgili bir açıklama geldi.

Geçtğimiz haftalarda yayınlanan Veba Geceleri ile ilgili olarak Yapı Kredi Yayınları şu açıklamayı yapmıştır: 

“Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan, Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelere dair iddia ve yorumların gerçeği yansıtmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz. 

Yayınevimiz tarafından yayımlanan Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar tamamen asılsızdır.

Veba Geceleri kitabında yer alan Kolağası Kâmil karakteri, romanın geçtiği ‘hayali’ Minger adasının tüm vatandaşları tarafından bir halk kahramanı ve kurtarıcı olarak görülmektedir.

Yazarımız Orhan Pamuk yeni kitabı hakkında bu haber ve yorumlar üzerine “Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri’nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır” değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmak istemiştir.” 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media