banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

METROPOLITAN SANAT MÜZESİ 151 YAŞINDA


Google, bugün 151. yaşını kutlayan Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art) için özel bir doodle hazırladı. Eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserlerin sergilendiği Metropolitan Museum of Art , New York’taki Central Park’ın hemen yanında yer alıyor. Müze, kısaca MET olarak da biliniyor.

Google doodle’ında bu defa dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan Metropolitan Museum of Art var. Üstelik hareketli, yenilenen sanat eserleriyle…

Google’dan Metropolitan Sanat Müzesi’ne hoş sürpriz.

TARİH DOLU BİR MÜZE 

Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Avrupa Orta Çağ koleksiyonunun bir bölümü ise Manhattan’ın kuzey ucundaki ek binada bulunur. Müze içerisinde bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin bir eğitim sergisi bulunur. Müzede batı resim sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da yer alır.


1870 yılında kurulan ve ABD’nin en büyük müzesi olan MET, New York’un en çok ziyaret edilen turistik merkezi olarak gösteriliyor.

New York Eyalet Yasama Meclisi, sanat ve sanat eğitimini Amerikan halkına ulaştırmak isteyen işadamları, düşünürler ve sanatçılardan oluşan bir kolektif tarafından oluşturulan Metropolitan Sanat Müzesi’nin kurulmasını onayladı.

Kısa bir süre sonra müze ilk parçası olan bir Roma lahitini aldı, ancak iki yıl sonra – 20 Şubat 1872 – Metropolitan Sanat Müzesi ilk Beşinci Cadde mekanının kapılarını açtı. Ertesi yıl, müze bu konumu aştı ve şehrin başka bir yerindeki bir konağa taşındı. Nihayetinde, 1880’de Metropolitan Museum of Art, Fifth Avenue’deki “Museum Mile” ın bir parçası olan şu anki konumuna taşındı.

Toplam 702.516 kişinin ziyaret ettiği sergi, müze tarihinin en çok ziyaret edilen 10 sergisi arasına girdi.

#EvdeKal Bu müzeleri evinde gez!

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media