Olıver Jeffers kitaplarında hem kaybolmak hem uçmak!


Kuzey İrlandalı yazar ve illüstratör Oliver Jeffers’ın 2005 ve 2010 yıllarında çocuklar için yazıp resimlediği orijinal isimleriyle “Lost and Found” ve “Up and Down”, yıllar sonra nihayet Türkçede, Can Çocuk etiketiyle okurla buluştu. Celâl Üster’in çevisiyle “Kayboldu Bulundu” ve “Uçtu Uçamadı”, bir penguenle çocuğun yalnızca dostluğunu anlatmıyor, ortak hayat yolculuklarıı keşfetmemizi sağlıyor. Suluboya resimleri ise kitabı almak için başlıca neden. 

Nilüfer Türkoğlu
niluferturkoglu@ajandakolik.com

İlk hangi kitaptan başlayayım diye düşünmeden “Uçtu Uçamadı”nın sayfalarını araladım hemen. Mutlaka bir sırası vardı ama Oliver Jeffers’ın illüstrasyonlarının büyüsüne o kadar kapılmıştım ki hemen okumaya başladım. Meğer ilk sırayı “Kayboldu Bulundu”ya vermeliymişim!

Çünkü şöyle başlamalıydı hikaye..

“Bir zamanlar, bir çocuk varmış, bir gün bir de bakmış kapısının önünde bir penguen.” 


“KAYBOLDU BULUNDU” – YALNIZ KAHRAMANLAR BULUŞUYOR
Dünyaca ünlü resimli kitapları bugüne dek 46 dile çevrilen ve 14 milyondan fazla okura ulaşan yazar, çizer Oliver Jefferson’ın, 3-8 yaş aralığındaki çocuklar için yazdığı resimli kitaplardan “Kayboldu Bulundu”, bir çocuk ve penguenin nasıl arkadaş olduklarını anlatıyor. Yolunu kaybeden penguenin nereden geldiğini öğrenmek için Kayıp Bürolarına kadar giden, gece gündüz demeden dağ gibi dalgaları aşıp minicik kayığıyla nihayet onu, geldiği yere, yuvasına, Kuzey Kutbu’na götüren cesur ve fedakar bir çocuk, penguen için bu dünyadaki en iyi arkadaş olmasın da ne olsun!


Jeffers, kendi dünyalarına dönünce aslında her ikisi de yalnız olan kahramanlarının birbirine kavuşunca mutlu oldukları hissini olağanüstü çizimleri ve sıcacık anlatımıyla öyle iyi veriyor ki, “Kayboldu Bulundu”, aslında tam olarak çocuğun ve penguenin arkadaşlıklarını bulmasının hikâyesini anlatıyor.

Kitapta en sevdiğim yeri söylemeden geçmeyeyim. Çocuk, penguenin yerinini yurdunu araştırırken kuşlara da soruyor. Burada Jeffers’ın ince mizahının izlerini görüyoruz:

“Ama kuşlar oralı olmamış. Bazı kuşlar böyledir işte.”


UÇTU UÇAMADI – AH PENGUEN! SEN MİSİN UÇMAK İSTEYEN?
Oliver Jeffers’ın yıllar sonra Türkçeye kazandırılan bir diğer kitabı, aslında Kayboldu Bulundu’nun ikiz kitabı diyor, çevirmen Celâl Üster, “Uçtu Uçamadı” için. Bu ikinci kitapsa, günden bu yana bir an olsun ayrılmayan, her şeyi birlikte yapan kahramanlarımızın yeni bir macerasını anlatıyor.

Bir gün penguen, yapmayı istediği önemli bir şey olduğuna karar vermiş: UÇMAK! Kanatları olmasına rağmen ne yaparsa yapsın bir türlü uçamıyormuş. Yine imdadına arkadaşı koşmuş. Onun için kitaplar karıştırmış ama anlamışlar ki penguenlerin uçmak konusuna pek şansı yokmuş. Sonra yardım istemek için yollara düşmüşler ve hayvanat bahçesine gitmişler. İşte asıl macera da bundan sonra başlamış. Bizim penguen yine ortadan kaybolmuş! Arkadaşını aramaksa yine çocuğa kalmış.


Kocaman sayfalarda başarılı seçilmiş yazı fontu ve esprili resimlerle “Uçtu Uçamadı”, çocuk ve penguenin bir sonraki maceralarının ne olduğunu şimdiden merak ettirmiyor değil hani. Yazar, engin hayal gücünün yanı sıra duyarlı ve mizah yönü kuvvetli cümleleriyle, her iki hikâyenin de çocuklarla sıcacık bir iletişim kurmasını sağlıyor.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL UFUKTA YENİ KİTAPLAR VAR
Bu arada Can Çocuk’un, kitabın çevirmeni Celâl Üster ve Can Çocuk Yayınları editörü Tuğçe Özdeniz ile yaptığı dumanı üstünde tazecik söyleşiye takılıyor gözüm. Kitap isimlerinin ne kadar iyi olduğunu düşünürken Üster’in açıklamasını bende buraya not düşeyim: “Lost and Found” ve”Up and Down”… Ne kadar basit ne kadar yalın, değil mi? Önce birçok karşılık geliyor aklına. Sayıp döküyosun. Hiçbirini beğenmiyorsun, yeterli bulmuyorsun. Sonunde sen de en basitinde, en yalınında karar kılıyorsun: Kayboldu Bulundu… Uçtu Uçamadı…” 

Biz de buna çevirinin gücü diyoruz işte!

Oliver Jeffers’ın kendi yazıp çizdiği 40’tan fazla çocuk kitabı bulunuyor.

Bir de 2021 yılı için şimdiden güzel haber, editör Tuğçe Özdeniz’den gelsin. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında Oliver Jeffers’ın diğer kitaplarını yine raflarda görebilecekmişiz! Ben bunlardan birinin “The Boy” olduğunu (Kahramanlarımız orada da var!) tahmin ediyorum. Dileğim yazarın tüm kitaplarının okuyucuyla bir an önce buluşması. OliverJeffers gerçek bir sanatçı. Bu arada göz atmak isterseniz tüm işlerine buradan ulaşabilirsiniz:  https://www.oliverjeffers.com

“Kayboldu Bulundu”, “Uçtu Uçamadı” için kitaplığınızda yer açın. Çocuklarınızla paylaşırken Jeffers’ın eşsiz dünyasında bu defa kaybolan siz olacaksınız!

Bu arada Studio AKA tarafından hazırlanan “Kayboldu Bulundu” animasyon videosunu da mutlaka izleyin:

 

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media