Netflix Türkiye “Cuties / Minnoşlar” filminin Türkiye tarihini erteledi

ajandakolik


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix’te yayımlanması planlanan “Cuties” (Minnoşlar) adlı film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) resmi yazıyla talepte bulunması üzerine Netflix Türkiye, dizinin tarihini erteleme kararı aldı.

Geçtiğimiz ağustos ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix’te yayımlanması planlanan “Cuties” (Minnoşlar) adlı film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) resmi yazıyla talepte bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Netflix platformunda, 9 Eylül 2020 itibarıyla 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir film yayınlanmaya başlanacağı ve Netflix’in, söz konusu filmin tanıtımında “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” tanımlanmasında bulunulduğu, ancak “çocuk filmi” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaştığı aktarıldı.

Bugün Netflix Türkiye’den bir basın açıklaması geldi. Buna göre platorm, “RTÜK’ün Cuties/Minnoşlar filmine yönelik taleplerini değerlendirdiğimiz bu süreçte, filmin Türkiye’deki yayın tarihini erteleme kararı aldık. Saygılarımızla” açıklamasında bulundu.


Netflix’in Cuties filminin promosyonunda kullandığı kız çocuklarının poz verdiği afiş de tartışmalara neden olmuş, Netflix özür dilemişti.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ve ikinci defa kadın sinemacılar İstanbul'da

Kadın kısa film yönetmenleri ve filmleri, ikinci kez İstanbul’da buluşuyor. Directed by Women Turkey, 10-13 Eylül’de Kadıköy’de düzenlenecek. Türkiye’de kadın kısa film yönetmenlerine yönelik ilk uluslararası festival Directed by Women Turkey, 10-13 […]