MİKROPLARIN GÖRÜNMEYEN DÜNYASI’NI GÖRÜNÜR YAPAN KİTAP


Çocukların mikroplar hakkında neler bildiği konusunda bir fikriniz var mı? Ya da soruyu baştan sormak en iyisi: çocuklar mikropların ne olduğunu biliyor, onları yeterince iyi tanıyor mu? İngiliz zoolojist ve yazar, aynı zamanda bir zamanlar BBC’nin yaban hayatını anlatan programı “The Really Wild Show”un sunucularından Nicola Davies’in yazdığı “Ufacık Mikropların Gizemli Dünyası”, Emily Sutton’un eğlenceli çizimleriyle birleşti, ortaya sevimli bir bilim kitabı çıktı.

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU
nilufer@ajandakolik.com 

Çocuklara mikroplar hakkında didaktik olmadan öğretici bir kitap hazırlamak kolay olmasa gerek. Ancak ödüllü yazar Nicola Davies bunu iyi başarmış. Küçük yaştaki çocuklar için yazılmış ilk mikrobiyoloji kitabı olarak tanımlanan “Ufacık Mikropların Görünmeyen Dünyası”, geçtiğimiz ay itibariyle Ketebe Çocuk tarafından yayımlanarak “bizim” çocukların da bilim kitaplığına katıldı.

İngiliz yazar, mikropların hayatı gibi karmaşık bir konuyu, miniklerin de anlayabileceği kadar basit ve ilgi çekici şekilde ele alıyor. Tek bir noktaya milyonlarca sığabilecek kadar küçük canlılar olan mikroplar hakkında biz yetişkinlerin bile hiç duymadığı, bilmediği bilgiler bu kitapta yer alıyor. Okurlar, yazarın pek çok kitabını resimleyen Emily Sutton’ın bir oğlan çocuğu ve kız çocuğu ile kedi üzerinden aktardığı çizimler eşliğinde mikropların görünmeyen, tabiri caizse gizli dünyasına konuk oluyor. Hiç kuşkusuz özgün ve akılda kalıcı bir kitap “Ufacık Mikropların Görünmeyen Dünyası.” Bu minik canlıların hayatlarımız için ne kadar önemli olduğu, görünmez olmalarına rağmen nasıl her yerde oldukları ve hızla çoğaldıkları, Davies’in ilginç örneklendirmeleri ve Sutton’ın kendine özgü çizgileriyle kolay anlaşılıyor ve daha da merak uyandırıyor.

Daha önce yine Ketebe Çocuk tarafından Türkçeye kazandırılan “Biricik Dünyamız / Gezegenimizin Son 24 Saati”nin yazarı, bu defa gezegenimizdeki en küçük canlıları kaleme alarak onların boylarından ne kadar büyük işler yaptığını akıcı bir üslup ile anlatıyor. “SLA Information Book Ödülü” sahibi “Ufacık Mikropların Görünmeyen Dünyası”, ilginç bilgileri okura sunarken sıkıcı olmak yerine çocukları keşfetmeye davet ediyor. Örneğin bir çay kaşığı toprakta, bir milyar kadar mikrop bulunabildiğini ve bu sayının dünyanın  en kalabalık ülkesi Hindistan’ın tamamındaki insan sayısıyla neredeyse aynı olduğunu söylüyor. Başka bir sayısal bilgi de tek bir damla deniz suyunun, yirmi milyon mikrop barındırdığı yönünde. Ve bu sayı, İstanbul’un  nüfusundan bile fazla olduğunu öğrenmek bir hayli şaşırtıcı!

Dağları aşındırabilen, uçurumları oluşturabilen, denizi kırmızıya boyayabilen, gökyüzünü bulutlu hale getirebilen, kar tanelerinin büyümesini sağlayabilen mikropların yaptıkları işleri bakın hele! Epey marifetliler! Soluduğumuz havayı mikropların temizleyebildiğini bilmiyorsanız yine bu kitap sayesinde öğreneceğinizi söylemeliyim o zaman!

Sare Esen’in çevirdiği “Ufacık Mikropların Görünmeyen Dünyası”, gözle görünmeyen bu canlıları görünür kılan bir kitap olarak karşımızda… Çocukları bilime yaklaştırmak ve gezegenimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak için Nicola Davies’in diğer kitaplarının da bir an önce Türkçeye çevrilmesini dileyeliyim son sözde… Gelecek nesiller ancak bilimin ve sanatın ışığıyla dünyayı yaşanılır kılacak çünkü, buna ne şüphe!

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media