Leıca Gallery’de ‘konuşan fotoğraflar’

ajandakolik

Çok çarpıcı değil mi? O an, yanı başınızda yaşanıyorcasına, fazlasıyla gerçek. Fotoğrafı yaşanılır kılan etkisi de belki de buradan geliyor.

Çok çarpıcı değil mi? O an, yanı başınızda yaşanıyorcasına, fazlasıyla gerçek. Fotoğrafı yaşanılır kılan etkisi de belki de buradan geliyor. Bu galerideki tüm fotoğrafların ‘göz’ü fotoğrafçı Ali Taptık. Doğuş Grubu tarafından Türkiye’ye taşınan Leica Gallery, 6 Aralık 2018 – 16 Şubat 2019 tarihleri arasında Ali Taptık’ın ‘5 Kurumuş Çiçek, 7 Çetrefilli Olay ve 9 Samimi Yabancı’ başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 2002-2018 yılları arasında çekilmiş fotoğraflar kutuplaşmışlık, mahremiyet ve samimiyet, kent-bitki-insan ilişkisi gibi güncel tartışmaların izlerini taşıyor.   Bir mecra olarak fotoğrafın sözel anlatı ile yakından ilişkisi olduğunu düşünen sanatçı, bu 21 fotoğraf arasında izleyiciyi bir oyuna davet ederken, duvarları birer cümleye dönüştürmeye, belli kareleri ise bağlaçlar ya da sıfatlar olarak görmeye teşvik ediyor. “Fotoğrafları konuşturmaya çalışın” diyen Ali Taptık bugünkü meselelere görsel tepkiler veren soru ve cevaplarını zaman ve mekanlarından bağımsız bir şekilde bir bulmaca kurgusunda sergiliyor.
Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yönetmen Cuarón'dan çocukluğuna selam: ROMA

Filmlerini izlemeye doyamadığım yönetmenlerden biri varsa o da aynı zamanda yazar Alfonso Cuarón’dan başkası değil. Ki kendisini siz de ‘Yerçekimi, Son Umut, Y Tu Mama Tambien’ filmlerinden hatırlayacaksınız. Gelelim yepyeni bir film müjdesine… Cuarón’un bugüne kadarki en kişisel projesi olan ROMA, Meksiko’nun orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi […]