Kultura Litera’dan “İlk Kitap Atölyesi”

Yaklaşık yedi ay önce İngiltere’ye yerleşen Oylum Yılmaz ‘ın kurduğu içerik üretim platformu Kultura Litera, atölye çalışmalarına online olarak devam ediyor. Okurların ve takipçilerin en çok ilgisini çekecek eğitimlerden biri ise önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek: “İlk Kitap Atölyesi“. Oylum Yılmaz ve Mahir Ünsal Eriş, Zoom üzerinden ilk kitaplarını yazma hayali kuran ya da ilk kitabını yazmış ama henüz kimseyle paylaş(a)mamış yazar adaylarına seslenecek. 

O zaman şimdi gelin yazar çiftin “İlk Kitap Atölyesi” çağrısına kulak verelim… “Bir kitap yazmayı hayal ediyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Ya da bir kitap yazdınız ama onu kafanızda bir yere oturtamıyorsunuz bir türlü. Her açtığınızda yeni bir şey ekleyip çıkarıyor, metninizin bitip bitmediğinden emin olamıyorsunuz. Yazdıklarınızı başkalarına okutmaya, bir yayınevine göndermeye ve bir kitabın yazarı olmaya bir türlü sıra gelmiyor. Ne yapmalısınız? Hangi türde yazarsanız yazın, yazarlığa ilk adımı atmak ve bir ilk kitap yayınlatmak kolay değil ama elbette imkansız da değil!”

Oylum Yılmaz ve Mahir Ünsal Eriş yürütücülüğünde düzenlenecek İlk Kitap Atölyesi, kendi kendine yazmanın bir adım ötesine geçip yazar olmak isteyenler için “bir kitap yayınlatma” çerçevesinde teknik bilgiler ve edebi önerilerden oluşuyor. 26 ve 27 Ağustos’ta iki oturum olarak gerçekleşecek atölyede hayal etmekten hayalleri gerçekleştirmeye, sıfırdan bir kitap yaratmaya, bir yazar kariyeri kurmaktan kendi kendinin eleştirmeni olmaya, yazmanın ve yazdıklarını ortaya çıkarmanın her türlü aşaması tek tek ele alınacak.

Birinci Oturum:

26 Ağustos Çarşamba 19.00-21.00

-Hayalleri hikayelere çevirmek ve o en zor sorunun cevabını kendi kendine vermek: “Neden yazmak istiyorum?!”

-Takıntılar, ritüeller, esin perileri: Yazının yolunu, düzenini, alışkanlıklarını kurmak

-Şefkat ve özdisiplin arasındaki o eşsiz denge:Kendi kendinin eleştirmeni olmak.

-Yazarken aradığın şeyi bulduğunda biten kitap: Başı ve sonu kestirebilmek.

İkinci Oturum:

27 Ağustos Perşembe 19.00-21.00

-Sahneye çıkma: Başkalarına okutmak

-Bir kariyer niyeti olarak yazarlığa giriş: Bir editörle çalışmak

-Yayıneviyle iletişime geçme biçimleri, size uygun yayınevleri, yayınevi editörleri, sözleşmeleri, dağıtım sistemi

-Yazarlığın nihai hedefi: Okuruna ulaşan kitap.

Atölye katılımcılarımız eğer isterlerse çalışmaya başlamadan en geç iki gün öncesine kadar, iki A4 sayfasını geçmeyecek şekilde örnek metinlerini (roman, deneme, eleştiri ya da öykü türleri içinden daha önce kaleme almış oldukları kısa bir örnek parça) atölye yürütücülerinin fikirlerini almak üzere kulturalitera@gmail.com adresine gönderebilirler.

Comments
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media