“Küçüğüm”ün çizeri Albertine, Hans Christian Andersen Ödülü’nün bu yılki sahibi!

ajandakolik

 “Küçüğüm”ün çizeri Albertine, çocuk edebiyatının Nobel’i olarak kabul edilen Hans Christian Andersen 2020 Ödülü’ne değer görüldü. Ödülün sahipleri bu yıl çevrimiçi gerçekleştirilen Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı’nda açıklandı.

Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan “Küçüğüm” adlı kitabın çizeri Albertine, çocuk edebiyatının Nobel’i olarak kabul edilen Hans Christian Andersen 2020 Ödülü’ne değer görüldü.

“Küçüğüm”, sevgi, zamanın geçişi ve yaşam döngümüz hakkında şiirsel bir hikâye…

Bir annenin çocuğuna, bir çocuğunsa annesine olan sevgisinin, benzerine az rastlanır bir sadelikle anlatıldığı “Küçüğüm”, 2016 yılında kurmaca dalında Bologna Ragazzi Ödülü’nün de sahibi olmuştu.

 “Sana her şeyi anlatmalıyım.

Her şeyi.

Sana her şeyi anlatmam gerek.

Başından sonuna dek…”

Bir anne, kucağında bebeğiyle kendi etrafında hafifçe dönüyor ve bebeğinin kulağına tatlı sözcükler fısıldıyor, kendi hikâyelerini anlatıyor. Bebek yavaş yavaş büyüyüp bir yetişkine dönüşürken, sevgileri de hep büyüyor, sonsuza dek…

Sayfaları çevirdikçe, karakalem illüstrasyonlara eşlik eden kısa cümlelerin, evrensel bir hikâyeyi şiirsel bir yalınlıkla anlattığına tanık olacaksınız.

 Bu bizim hikâyemiz.

Ve sana anlattığım zaman…

Sana ait olacak.

Sonsuza dek.

Bebeğim, yavrum, küçüğüm”

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Big Burn İstanbul, elektronik müzik sahnesini evinize getiriyor

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca 65 binden fazla müzikseveri ağırlayan, bu yazın en beklenen elektronik müzik etkinliği Big Burn İstanbul, koronavirüs salgını nedeniyle bu defa evlere konuk olacak. Her yıl daha fazla müzikseveri elektronik müzik […]