İTALYA’YI EDEBİYATLA GEZMEK – İTEF İTALYA ÖZEL

 

İtalyan yazar Paolo Peretti ve Timaş Yayınları’ndan çıkan “Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe” Fotoğraf: Batuhan Sarıcan

 

İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali – İtalya Özel 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında online ekranda olacak. 

Programa konuk olacak Daria Bignardi, Giuseppe Catozella, Matteo Strukul, Paola Peretti ve Susanna Tamarro ile İtalyan edebiyatı üzerine konuşulacak.

İTEF – İtalya Özel Program Takvimi

Programın ilk etkinliği 23 Ağustos Pazartesi saat 20.00’de  Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ve İtalyan Kültür Merkezi müdürü Salvatore Schirmo’nun açılış konuşmalarının ardından yazar Daria Bignardi’nin konuşması, yazarın aynı zamanda Türkçe çevirmeni olan moderatör Eren Yücesan Cendey ile başlıyor. Türkiye’de ikinci kitabı Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayımlanan Aşk Hak Edilmeli üzerinden, aile bağlarının güçlü yanlarının ve sevginin bağlayıcılığının yanı sıra yıkıcılığının da konuşulacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

24 Ağustos Salı saat 20.00’de Epsilon Yayınları’nın yayımladığı ve Bengi Oya tarafından çevrilen Sakın Korktuğunu Söyleme isimli romanında savaşa, korkuya ve zorluklara rağmen pes etmeden olimpiyatlara hazırlanan bir kız çocuğunun hikayesini anlatan Giuseppe Catozella, moderatör Damla Karakuş ile güzel bir sohbet gerçekleştirecek.

25 Ağustos Çarşamba saat 20.00’de Matteo Strukul ve moderatör D. Ayça Çakmak ile Epsilon Yayınları’nın yayımladığı, Melis Köymen ve Aslı Aldemir tarafından çevrilen, Medici üçlemesininin ilk kitabı olan Floransa’nın Efendileri’ni konuşacağız. Floransa kentinde hüküm süren,siyasetten finansa, bilimden sanata, Rönesans’a adını altın harflerle kazıyanMedici Henadanı’nın hikayesi üzerinden bu kez sadece roman hakkında değil, bir kültür hakkında da yeni bilgiler edinilecek.

26 Ağustos Perşembe saat 20.00’de Paola Peretti, Esma Fethiye Güçlü tarafından çevrilen, Timaş Yayınları aracılılığıyla okurlarla uluşan ve yazarın ilk romanı olan Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe üzerine Tolga Yozcu ile söyleşecek.

Edebiyatseverlerin ilgiyle takip edecekleri dört günün ardından 27 Ağustos Cuma günü saat 20.00’de ise Can Yayınları’ndan Eren Yücesan Cendey çevirisiyle yayımlanan Büyük bir Aşk Hikayesi’nin yazarı Susanna Tamaro’yu ekranlarda olacak. Yazar, romanlarının Türk okurlarıyla buluşmasında önemli bir rolü olan çevirmen Eren Yücesan Cendey ve Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ile birlikte son etkinlikte bir araya gelecek.

Etkinliklerin tamamı İtalyanca çevirmen Nur Öztürk ile simultane çeviri desteğiyle izleyicilerle buluşacak. Programı takviminize kaydetmeyi ve etkinlikleri hem Zoom uygulaması hem de İTEF Youtube / Instagram ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Youtube / Instagram hesapları üzerinden canlı olarak izlemeyi; moderatörlerimiz Eren Yücesan Cendey, Damla Karakuş, D. Ayça Çakmak ve Tolga Yozcu’yu sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

Paola Peretti: “Benim için ağaçlar direnmenin, değişmenin ve evrimleşmenin merkezi”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media