AjandaKolik Reklam

 

 

İstanbul Uluslararası Opera Festivali programında neler var?


İstanbul Uluslararası Opera Festivali 1 Temmuz’da başladı. Festivalde bugün ve yarın TROYA Operası yer alıyor. 

Geçtiğimiz günlerde başlayan 10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde mitolojik bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Filmini ya da dizisini izlediğinize eminim, Troya’yla ilgili çok şey de okumuş olabilirsiniz. Peki ya operasını dinlediniz mi? Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü, ünlü tenor Murat Karahan’ın Sanat Yönetmenliği’nde oluşturulan ‘TROYA’ epik operasının ünü Bolşoy Tiyatrosu’na kadar uzandı. Festival kapsamında 6- 7 Temmuz’da nihayet İstanbul’da izleyeceğimiz Troya’da Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un Homeros’u, Tan Sağtürk’ün ise Paris’in Kardeşi ‘Hektor’u canlandırdığını söyleyelim.


Kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı Troya, festivalin kaçırılmayacak operalarından biri. Yaklaşık 300 kişinin görev aldığı projede emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde bir ilk olarak, ilk yerli ve milli Türk oratoryosu ‘Yunus Emre’ sahne alacak.

10 Temmuz 2019 tarihinde, Ahmet Adnan SAYGUN’un görkemli bestesi “YUNUS EMRE” oratoryosunu İstanbul Devlet Opera ve Balesi , Uğur SEYREK’ in koreografi ve rejisi ile müzik ve dansla buluşturarak seyircilerin beğenisine sunacak.Sanatseverler sahnede orkestra, koro ve dansçıları sahnede birlikte izleyebilecekler.

A. Adnan SAYGUN’ un uzun yıllar sürdürdüğü araştırmalar sonrasında 13. yüzyılda yaşayan ünlü halk ozanımız ve düşünürümüz Yunus Emre’ nin dizelerinin üzerine bestelediği eser, Yunus Emre’ nin sevgi felsefesini izleyicilerle buluşturuyor.

FESTİVAL PROGRAMINDA İKİ GECE RUS SOLİSTLERİNE AYRILDI

Ünlü Bolşoy Tiyatrosu Orkestra Şefi Anton Grishanin yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Dünya operaevlerinde defalarca sahne almış ünlü Bolşoy Tiyatrosu solistlerine eşlik edecek.

13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde Rus Rüzgarı estirecek Bolşoy Tiyatrosu Solistlerinin seslendireceği “Bolşoy Solistleri Gala Konseri” festivalin son iki gününde zengin bir repertuvarla sanatseverlere muhteşem bir müzik ziyafeti sunacak.

En zor rolleri başarıyla seslendiren, alanlarında uluslararası birçok ödülün sahibi Bolşoy Tiyatrosu solistleri soprano Anna Nechaeva, Mezzo-soprano Yulia Mazurova, Tenor Fyodor Ataskevich ve Bariton Pavel Yankovsky; sevilen ve bilinen ünlü operalardanaryalar, düetler seslendirilecek.

“Sevil Berberi, “Il Trovatore”, “Carmen”,“Maskeli Balo”, “La Forza del Destino”, “Samson ve Dalila” , “Manon Lescaut”, “Don Carlo”, “Don Giovanni”, “Hoffman’ın Masalları”, “Turandot”, “La Traviata” gibi operalarından parçaların seslendirileceği konser 13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de müzikseverleri bekliyor.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media