HEDONUTOPIA: “EN İYİ ALBÜM HENÜZ YAPILMAMIŞ OLANDIR”

“7 yılda 7 albüm” hedefinde son düzlük: Nergist (Fotoğraf: Sevinj Yusifova)


Hedonutopia geri döndü! “7 yılda 7 albüm” hedefine emin ve yenilikçi adımlarla giden ikilinin 6. albümü Nergist, hedon şizoların kulaklarının pasını siliyor. Nergist’te hedonistik ruhumuzun dehlizlerine dalarken, bir synthesizer canavarının usta bir elde nasıl ehlileştiğine tanıklık ediyoruz.

Bir önceki söyleşide akreple yelkovanı bir hayli yorduğumuz için bu sefer kısa bir görüşme yapalım, baltayı taşa vuranların yalnız olmadığını söyleyelim istedik.

Söyleşi: Batuhan Sarıcan

batuhan@ajandakolik.com

“Beyaz Durak” albümü çıkmadan sizinle Rasimpaşa’da bir araya gelmiş, uzun soluklu bir söyleşi yapmıştık; “Bizce en iyi albümümüz bu” demiştiniz. Peki yeni albüm için nasıl bir başlık atmak istersiniz?

Kerem: En iyi albüm henüz yapılmamış olandır. Her albüm en iyisini yapmak için yola çıkıyorsunuz zaten, temenniler umarım gerçekleşmiştir.

Fırat: Bizce en iyi albümümüz “NERGİST”.

Söyleşimizde bir sonraki yılın albümünde (yani o zaman adını bilmediğimiz Nergist’te) yeni bir ses teknolojisi ekipmanı kullanacağınızı söylemiştiniz. Bu ekipman tam olarak nedir? Ve albüme nasıl bir katkısı oldu?

K: Nergist’te bass’ları ve synth’leri yeni ekipmanımız Moog One synthesizer ile kaydettik. ABD’de el yapımı çok sesli bir ses üretim cihazı kendileri. Ses katmanlarının tek bir cihazdan oluşturulması, ses çeşitliliği ve bütünlüğü olarak albüm sound’unu çok etkiledi iyi anlamda.

F: Cihaz çok sonsuz duruyor. Anlamak ve ustalaşmak çıldırtıcı.

Kerem yeni oyuncağıyla çok mutlu. (Fotoğraf: Sevinj Yusifova)

“Bir albümde bir şeyleri değiştiriyorsak %50’sini koruyoruz,” dedikten sonra gelen Beyaz Durak’ta, değişimin daha ağır bastığını görmüştük. Geçmiş albümlere oranla hissedilir bir değişim vardı. Yeni bir arayış içinde olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

K: Her albüm kendi hissiyatı ve duygusuyla geliyor. Kayıtlara başlarken biz de bilmiyoruz yolculuk nereye gider. Ses mühendisimiz Cansın Dugan’ın harika mix ve mastering dokunuşlarıyla, aldığımız kayıtların, içimize sinen şarkılara dönüşmesini deneyimlemek heyecan verici oldu. Arayışlar hiç bitmiyor ki.

F: Yeni dürtülere açığız. Eskiler zaten bizde. Her albüm Eşek Kral, Zürafa Kral, Örümcek Kraliçe yapacak değiliz. Üstümüzden geçiyor dünya. Değişmeyen muhafazakârdır. Değişim bilinçsiz ve kendiliğindense zorunluluktur.

Bu söyleşi öncesi yaptığım ön dinleme sonrası benim bir fikrim var ama sizden duymak isterim: Nergist’i bu açıdan nasıl tanımlarsınız; yenilikler mi yoksa eskiye dönüş mü ağır basıyor?

K: Her ikisi de doğru bence, Ucube Dizayn’dan Beyaz Durak’a diskografiyi kapsayan bir albüm oldu. Her albümde yeni bir hikâye yazıyoruz. Bu hikâyeler dinleyiciyle buluştuğunda tek bir hikâye olarak birbirleriyle tanışıp kaynaşıyor. En son noktada sahnede şizolarla bir bütün olup hikâyeyi bir vücutta topluyoruz. Nergist de bu vücudun yeni bir uzvu oldu bizim için.

F: Pandemi Masalı. Baltayı taşa vuranlar mı dersin, birbirine Başkan olanlar mı! Maskesiyle birlikte bitti şükürler olsun. Minnettarız yine de. İyi deneyimdi. Büyüdük. Daha da büyüyeceğiz. 7 yılda 7 albüm hedefine bir adım uzaktayız. Sonrasını hep birlikte göreceğiz.

Nergist’in yarattığı atmosferi birkaç cümleyle anlatabilir misiniz? Hedon şizoları nerelere götürüyorsunuz?

F: Pandemide yedikleri haltları hatırlatıyoruz. Yenilenmenin ve kendini keşfin çağı geldi. Şizolarla beraber yeni çağa ayak uydurmamız için var NERGİST. Yeni bir adım, yeni bir soluk, yeni bir zihin, yeni bir ruh.

Nergist, tıpkı önceki albümleri gibi 7 parçadan oluşuyor.

Biraz da albüm kapağından bahsedelim: “O melankolin nedir öyle?”

F: Ressam Enis Malik Duran ve Ayşe Uluçay birlikte bir fotoğraftan yola çıktılar ve hislere şahitlik ettiler. Çok mutluyum. İki halı bir nargileye eşdeğer bir kapak bence. Şu ana kadarkilerin en arşa çökmüşü budur. Oh!

Bir önceki albümü kendi olanaklarınızla evde kaydetmiştiniz. Nergist’te de benzer bir durum var mı? Kayıt süreciyle ilgili neler söylemek istersiniz? Albümde kimlerle çalıştınız; kimlere teşekkür etmek istersiniz?

Sevinj Yusifova’nın unutulmaz desteğiyle Buta Assos Zeytinyağı Fabrikası’nın muhteşem elektrikli manzarasında, 30 rüya gün boyunca kaydedien Nergist, beğenmeyen, inanmayan, güvenmeyen, kırılgan, kızgın, sessiz ve sıkılgan bir çiçeğin özütünü, özgün damıtma tekniğimizle siz şizo kulakların hizmetine sunduğumuz 6. Hedonutopia albümüdür. Mix ve mastering, dostumuz ve mühendisimiz genç-usta kulak Cansın Dugan’a emanet edildi. Yönetmen ve yarenimiz Sevinj Yusifova, Kutay Akyürek klipleriyle görselliğimize boyut atlattılar. Kapak görselleri ressam Enis Malik Duran’ın dost gözüyle var oldular. Emir Çantay ve Merve Seçkin’in fotoğraflarıyla, bütün bu serüveni anbean kaydettik. Yolumuza ışık tutan Dokuz Sekiz Müzik ailesinin hızlı desteklerinin verdiği kafa rahatlığını ne kadar övsek az.

SWSX’e katılacakken pandemi sebebiyle bu programı iptal etmek zorunda kalmıştınız. Hedon şizoları SWSX veya benzeri yeni bir uluslararası katılım bekliyor mu?

K: 2022 ile birlikte var birtakım hayaller.

F: Pelin Furuncı ve 9/8 Müzik bir yurtdışı çalışması yapıyorlar. Doğru adımlar atmak lazım. Müziği yaymak, dinletmek, her toprakta ve her ruhta; gayemiz bu. Çalışıyoruz. Ülkemizde başarı, önceliğimiz ve zorunluluğumuz.

Riken mi?

K: Herdavinyorlar!

F: Zerdüşest Kral.

Hedonutopia: “Bizce en iyi albümümüz bu”

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media