AjandaKolik Reklam

 

 

HAYALLERİNE SIMSIKI SARIL, ASLINDA HİÇ DE UZAK DEĞİLLER

Türkçeye daha önce “Edi Uçabilecek mi?” ve “Hangisi Doğru Top?” kitapları çevrilen Slovak yazar-çizer Katarina Macurova’nın “Ay Tohumu” kitabı da Timaş Çocuk etiketiyle okurla buluştu. Küçüklere fantastik bir hikayenin kapılarını açan kitap, güçlerini sevgiden alan iki sevimli kardeşin yolculuğunu anlatıyor.

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU

nilufer@ajandakolik.com

“Ay’ı taşımanın nasıl bir şey olduğunu hayal etsene!”

Yolumuz Sepetçiler Evreni’ne düştü bu defa. Bir tutam kaplumbağayı andıran ama hangi hayvan oldukları tam da bilinmeyen (kitapta belirtilmemiş.) iki kız kardeş Nola ve Tula’nın hikayesine konuk oluyoruz. Bir rüyanın peşinden gitmenin büyüsüyle lirik ve eğlenceli bir hikaye bu. “Ay Tohumu”, yardımlaşma, kardeşlik ve hayal kurmayı odağına alan okul öncesi, 3 yaş ve üzeri çocuklara göre yazılmış bir masal, sıra dışı kurgusu ve resimleriyle adeta bir düş gezegeni.

Sepetçiler Evreni demiştik… Burada yaşayan Sepetçiler, sırtlarında sırf eğlence olsun diye sepetlerindeki bitkilerle yürümeyi çok severler. Kitabımızın baş kahramanları Nola ve Tula da işte o sepetçilerden sadece ikisidir. Ancak onlar, diğerlerinin aksine sepetlerinde bitki değil de taş taşımaya bayılırlar. Türlü, irili ufaklı, değişik taşlar… Bir gün kendilerine yeni taşlar bulmak için etraflarına bakınırlarken Nola, en büyük hayalini kız kardeşi Tula ile paylaşır. O, dünyadaki en güzel taşı taşımak istemektedir. Ve o taş, onlardan kilometrelerce uzakta ve hatta göğün yedi kat üzerindedir. Hangi taş mı? “Ay” diye sessizce geceye fısıldar, Nola.

Ve böylece ikisi de Ay’ı taşımanın hayalini kurar, Ay’a nasıl ulaşacaklarını düşünerek… Fakat Ay, çok yüksekteydi, ona nasıl ulaşacaklardı? Her ne kadar bu durum onları çok üzse de arkadaşları Dev Kurtçuk devreye girip onlara yardım etmeye karar verir. Kız kardeşlerini üfleyerek Ay’a doğru göndermek hiç de fena fikir değildir. Dev cüssesi ne kadar heybetli ise ciğerleri o kadar küçük olduğundan ne kadar denese de Nola ve Tula’yı Ay’a ulaştırmayı başaramaz. Hay aksi! Nasıl olacak bu iş deyip düşünürler. düşünürler ve sonunda biraz bulut şeysi toplamaya karar verirler. (Bulut şeysi nedir diye bana sormayın, kitabın sayfalarında gezinirken siz de göreceksiniz zaten!)

Ben diyeyim bulut pamuklarından kocaman bir yastık hazırlayan kız kardeşler, bu yastıkla göğe doğru süzülürler, ta ki Ay’a varana değin. Bu arada yolda karşılaştıkları Nunu isimli kuşun da onlara yardım ettiğini unutmayalım! Nola ve Tula, Ay’a yaklaştıkça onun aşağıdan göründüğü gibi olmadığını, aslında ne kadar da büyük olduğunu anlarlar. Ve taşıyabileceklerinden çok daha ağır olduğunu…

Hikaye burada bitmez, bitmez ama devamını da buradan okumak olmaz. Türkçeye daha önce “Edi Uçabilecek mi?” ve “Hangisi Doğru Top?” kitapları çevrilen Slovak yazar-çizer Katarina Macurova’nın “Ay Tohumu”nun sürpriz finalini benden duymuş olmayın, güçlerini sevgiden alan iki sevimli kardeşin inanılmaz yolculuğuna bizzat kendiniz ve çocuklarınız eşlik edin.

Gerçekleşmeyeceğini sandığımız hayallerin aslında hiç de uzak olmadığını, bu hayallere tutunmanın önemini kavratan “Ay Tohumu”, Macurova’nın zengin hayal gücü ve çizimleri, Sevde Tuba Okçu’nun çevirisiyle okurun kalbinde kocaman bir sayfa açıyor. Bu sayfada düşlemek, düşünmek size kalmış! Güzel hayaller, iyi okumalar… 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media