banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

FOTOĞRAFÇI AHMET TURGUT ANISINA FOTOĞRAF KUPASI

Ödüllü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un, geçtiğimiz yıl kaybettiği babası ve ustası Ahmet Turgut anısına PhotoCup platformu üzerinden düzenlediği ödüllü fotoğraf kupası için başvurular, usta fotoğrafçının ölüm yıldönümü olan 21 Ocak’ta başladı.

Fotoğrafçılığa, babası Ahmet Turgut’un 1971’de Ankara’da kurduğu Stüdyo Büyük’te adım atan ve üç kuşaktır devam eden aile mesleğini başarıyla sürdüren Mehmet Turgut, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden babası ve ustası anısına kupa formatında ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Bu yıl birincisi düzenlenen ve her yıl aynı tarihte düzenlenerek gelenekselleştirilmesi arzu edilen bu anlamlı fotoğraf kupasının ilk teması ise Mehmet Turgut tarafından “Babalar ve Çocukları” olarak belirlendi. Başvuruları, usta fotoğrafçının ölüm yıldönümü olan 21 Ocak’ta başlayan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası, fotoğraf yarışmalarını bugüne kadar görülmemiş bir formatta düzenleyen PhotoCup üzerinden gerçekleşiyor.

“Babalar ve Çocukları” temasıyla düzenlenen Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na, dileyen herkes kendi çektiği fotoğrafları photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından yükleyerek 7 Şubat’a kadar katılabilir. Başvuruların sona ermesinin hemen ardından oylamaların başlayacağı kupada, sonucu fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirleyecek. Kazananlara toplam 5.000 TL ödül verilecek olan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda; birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak.


AHMET TURGUT HAKKINDA

Ahmet Turgut; zorun zorunu yaşarken kendi içindeki renklerin ve çeşitliliğin farkında olup sahip olduğu renkleriyle Anadolu’nun Rus Savaşı’nı yaşadığı ve en zorlu mücadelelerin verildiği dönemlerde fotoğrafçılık yaparak ailesinin tüm fertlerine bu mesleği öğreten Mehmet Turgut ile Kurtuluş Savaşı yıllarında geçimini sürdürebilmek için eline fotoğraf makinasını alıp kendi kimliğini kazanan Emine Hanım’ın oğludur. Fotoğrafçılığa baba mesleği olarak başlayan Ahmet Turgut 1960 İhtilali sonrasında, babası Mehmet Turgut ile birlikte çalışmakta olduğu Gaziantep’ten ayrılmak zorunda kalır. Ankara’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Coğrafya Bölümü’ne kayıt yaptıran Turgut, hiç harçlık almadan fotoğrafçılara rötuş yaparak geçinmeye başlar. 1960-1961 yılları arasında foto ressamlığını öğrenen Ahmet Turgut 3. sınıfta üniversiteyi terk eder ve askerlik görevini 1964-1965 yıllarında Ankara’nın Keskin kazası Müsellim köyünde öğretmen olarak yapar. Fotoğrafhanelerin acele işlerinin rötuşlarını cumartesi, pazar günleri; diğer işlerini ise köyde, gece lambası ışığında çalışmak üzere haftalık alarak 1 haftada 500 filmi rötuşlar. Ahmet Turgut 1971’de Ankara’da, Türkiye’nin en büyük stüdyolarından biri olan dört katlı Stüdyo Büyük’ü açar. Muazzez Abacı, İzzet Altınmeşe gibi ses sanatçılarının gazino afişleri için; yabancı dans topluluklarının gazete ilanları için fotoğraflarını çeker. 1973-1982 yılları arasında Ankara Fotoğraf Sanatkarları Derneği’nin başkanlığını da yapan Ahmet Turgut, 1984’ten sonra Mini Lab Kiss alarak renkli laboratuvarı kurar. Photoshop öğrenen ve bilgisayar da kullanan Ahmet Turgut, 21 Ocak 2020’de hayatını kaybedene kadar fotoğrafçılığa devam eder.

Comments
 • MUSTAFA KOVANCIGİL

  SAYIN MEHMET TURGUT …

  YARIŞMAYA KATILMAK İSTİYORUM…. BİR TÜRLÜ MAİL ADRESİMİ KABUL ETTİREMEDİM…..TELEFON NUMARANIZ OLSA WATT ZAPP TAN GÖNDEREBİLİR….NASIL YAPALIM… SELAMLAR

  Şubat 5, 2021
 • Ali hamdi uzal

  Çok üzüldüm sevgili Ahmet abimin vefatına her yıl arardım son yıllar telefona cevap vermiyordu.
  Sevgili Mehmet, umarım hatırlamışsındır.
  Bir şekilde görüşmek üzere inşallah..
  Sevgilerle…
  1980-86 Hacettepe iktisat öğrencisi..
  Stüdyo Büyük öğrencisi, çırağı..
  Ali Hamdi UZAL
  0 532 295 73 17

  Eylül 6, 2021
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media