FORMAT FESTİVAL’DE İLK DEFA BİR TÜRK FOTOĞRAFÇI: COŞAR KULAKSIZ


Coşar Kulaksız, dünyanın en önemli fotoğraf etkinliklerinden biri olan Format Festival’e davet edilen ilk ve tek Türk fotoğraf sanatçısı ve küratörü olma unvanını alarak bir ilke imza attı.

Fotoğraf sanatçısı, küratör ve masal çözümleyicisi Coşar Kulaksız, bu yıl İngiltere’de 23.’sü düzenlenen uluslararası fotoğraf festivallerinden Format Festival’e katıldı.

İngiltere’nin önde gelen uluslararası çağdaş fotoğrafçılık festivali olan ve 2000 yılında kurulan Format Festival, her yıl 100 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Dünyaca tanınmış birbirinden değerli sanatçıya ev sahipliği yapan festival, portfolio değerlendirmelerini yapmak  üzere, işinin ehli sanat insanlarını da bir araya topluyor.


Bu yıl Mart ayında İngiltere’nin Derby şehrinde 23.’sü gerçekleşen Uluslararası Fotoğraf Festivali Format Festival’de portfolioreview (portfolyo değerlendiren) olarak Türkiye’den ilk kez bir sanatçı davet edildi. 1997 yılında Rutgers, New Jersey Eyalet Üniversitesi’nde lisans eğitimini, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini, 2010 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde sanatta yeterlilik programını tamamlayan ve Türkiye’de açtığı fotoğraf sergilerinin yanısıra birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğrafları ödül alan ve sergilenen fotoğraf sanatçısı, küratör ve masal çözümleyicisi Coşar Kulaksız, Format Festival Derby 2023’e  katılan ilk Türk sanatçı oldu.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media