FERHAT ULUDERE BU DEFA ÇOCUKLAR İÇİN YAZDI

Yetişkinler için yazdığı romanlarla tanınan Ferhat Uludere bu kez bir çocuk kitabıyla okurun karşısına çıkıyor: Çanakkale Gezisi. Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı merkeze alan Uludere, tarih ile fantastik edebiyatı bir araya getiriyor.

“Çanakkale Gezisi” Atatürk İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Elif Hanım’ın öğrencilerini geziye götürme kararı vermesiyle başlıyor ve okul gezisi ise bir serüvene dönüşüyor… Boğaz’ın akıntısında sürüklenen zaman bir anlığına tarihi geri sarıyor. Çanakkale’nin eski zamanları geri geliyor. Sezgin, Nehir ve Ali, hiç ummadıkları bir şekilde, tarihin akışını değiştiren bir zaferin içinde buluyorlar kendilerini. 1923 yılında kurulacak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kıvılcımları çakıyordu gözlerinin önünde. Okul gezisiyle gittikleri Çanakkale’de tarihin gerçekleriyle yüzleştikleri, şaşırtıcı ve heyecan verici bir macera bekliyor onları. Seneler önce yaşanan savaşın kahramanları onlardı sanki.

Nusret Mayın Gemisi’yle, Seyit Onbaşı’yla, Mustafa Kemal Atatürk’le, yüz binlerce kahraman askerle omuz omuza, bir vatanın kurtuluşuna tanıklık ediyorlar ve Çanakkale’nin neden geçilmez olduğunu adeta yaşayarak öğreniyorlar.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media