EVDEKİ SAAT: “EVDE ŞARKILAR YAZIYORDUM, ZAMANLA İNSANLARLA PAYLAŞMA İHTİYACI DOĞDU”

Fotoğraf: Afterwork


Ortaya çıkardığı müzikal çeşitlilikle alternatif müzikte kendine özel bir yer açan Evdeki Saat’i, yaratıcısı Eren Alıcı ile konuştuk.

SÖYLEŞİ: BATUHAN SARICAN

batuhan@ajandakolik.com


Eren merhaba, bir konuyu açıklığa kavuşturarak başlayalım isterim. Evdeki Saat aslında bir grup değil. Öyle değil mi?
Evet, Evdeki Saat solo devam ettirdiğim bir proje. Söz ve müziği ben yazıyorum fakat canlı performans ve üretim sürecinde ekip arkadaşlarım destek oluyor.

Peki Evdeki Saat’in müzik yolculuğu nasıl başladı?
Evde şarkılar yazıyordum, zamanla insanlarla paylaşma ihtiyacı doğdu. İlk şarkım olan Biraz Olsun’u Youtube’a yükleyerek Evdeki Saat serüvenine de başlamış oldum.

Üretimlerini Soundcloud’a yüklediğin günlerden bugüne müziğindeki gelişimi nasıl değerlendirirsin?
Yıllar geçtikçe, kazandığım tecrübelerle beraber hem söz hem de müzik anlamında daha bilinçli bir şekilde üretebiliyorum. Yaşanmışlıkların da bu konuda etkisi büyük.

Müziğini geliştirmek adına neler yapıyorsun?
Bolca müzik dinleyerek yeni soundlar keşfetmeye ve bunları kendi tarzımla harmanlayarak müziğime uygulamaya çalışıyorum.

Yaptığın müziğin türünü nasıl tanımlarsın?
Alternatif pop veya özgür müzik diyebiliriz.

Fotoğraf: Göksu Yangın

Bildiğin üzere stüdyolardan konserlere müzik camiası kurtlar sofrası adeta. Müzisyenler perde arkasında birçok sorun yaşıyor. Bu noktada tek olmak zor değil mi?
Aslında tek kişi gibi görünsem de arkada büyük bir ekibim var. Tek başıma mücadele ettiğim dönemler de oldu ancak söylediğiniz gibi tek başına mücadele etmek zor değil, imkânsız. Bir ekibim olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.

Sevil Erdoğan’la yaptığın söyleşide, kafanda tasarladığın soundları ancak tek başına yapabildiğini söylemiştin. Evdeki Saat de zaten solo yürüttüğün bir proje. Peki ama ara sıra da olsa birlikte çalışma yürütmek istediğin başka isimler olmuyor mu?
Ortak projeler üretmek istediğim müzisyenler tabii ki var. Bunlar daha çok söz yazarları oluyor. Prodüktör olarak yurtdışından takip ettiğim insanlar var. Mümkün olduğu zaman onlarla ortak projeler üretmek istiyorum.

 Kaç yaşından beri söz yazıyorsun?
13 yaşından beri.

İlham meselesine gelecek olursak, genelde seni söz yazmaya iten ne oluyor?

Daha önce yaşadığım, yaşamakta olduğum ve yaşadığım olaylar (gülüyor).

Bazı parçalarında Anadolu ezgileri duyuyoruz. Anadolu’nun müzik mirası, seni ve müziğini nasıl etkiledi?
Bu konuda ailemin etkisi olduğunu söyleyebilirim. Annem ve babam sıklıkla türkü dinlerlerdi, bende de oradan gelen bir kulak aşinalığı var. Anadolu müziğinin zenginliğinden bir mozaik oluşturmak ve üretimlerimde kullanmak hoşuma gidiyor.

Türkülere modern yorumlar yapılmasına karşı çıkan bir kesim var. Adana Köprü Başı’nı yorumlayan birisi olarak bu konuda neler söylemek istersin? Modern yorumlamalara karşı çıkanların fikirlerine saygı duymakla beraber, Adana Köprü Başı’nı yaparken çok eğlendiğimi ve konserlerde keyifle söylediğimi belirtmek isterim.

Fotoğraf: Afterwork


Son albümünden bahsedelim: Huzursuzluğun Meyvesi’nin kayıt sürecini ve detayları merak ediyoruz.

Huzursuzluğun Meyvesi, uzun zamandır albümüme koymak istediğim bir isimdi. Bütün kayıtları evde aldık, bütünüyle evde üretilmiş bir albüm. Kısa bir zaman aralığında üretilmiş olsa da içimize sinen ve severek yayınladığımız bir albüm oldu.

Evdeki Saat, son albümüyle birlikte sakinliğinden biraz uzaklaşmış gibi görünüyor. Ne dersin?
Huzursuzluğun Meyvesi, ağırlıklı olarak hareketli parçaların olduğu bir albüm ancak sakin şarkılar da yok değil. Böyle İyiyim bugüne kadarki en sakin şarkımız. Dengeyi buluyoruz (gülüyor).

Batuhan Sarıcan’ın Evdeki Saat Seçkisi 

  • Mükemmel
  • Kelebek
  • Uzunlar – V1
  • Mucize
  • Adana Köprü Başı
Comments
  • MELİKE ARSLAN

    Çok güzel bir röportaj olmuş. Tebrikler 😊

    Ağustos 10, 2022
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media