Ekosistemin dengesini bozmayınız: Böcekler Gezegeni

ajandakolik

Dünya, Koronavirüs derken şimdi de çekirgelerin istilasıyla karşı karşıya… Bilim kurgu filmlerini aratmayan günler yaşadığımız şu günlerde “Doğa bizden intikam alıyor” diye düşünmeden edemiyoruz. Bugün size tanıtacağımız bu kitapsa ekosistemin dengesini bozan insanoğluna böcekler hakkında yeterince bilgi verecek cinsten. Onları tanımak, keşfetmek ve hayatlarına saygı duymak bizim elimizde.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “Böcekler Gezegeni”. Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi (NMBU) koruma biyolojisi profesörü ve Norveç Doğa Araştırmaları Enstitüsü (NINA) bilim danışmanı Anne Sverdrup-Thygeson’un kaleme aldığı kitap, Dilek Başak tarafından Türkçeye çevrildi.

Kitapta, böceklerin gezegeninin değiştiği, ekosistemin dengesinin son yüzyılda daha önce insanlık tarihinde görülmemiş bir hızda bozulduğu anlatılıyor. Yeryüzünün tatlı su kaynaklarının giderek daha fazla tüketilmesinden, plastik atıklardan ve büyük miktarda kimyasalın doğaya bırakılmasından bahseden yazar, tüm bunların böcekleri de etkilediğini ve böcekleri etkileyen her şeyin bizi de etkilediğini dile getiriyor.

Böcek türlerinin sayısındaki azalmanın ekosistemde çok büyük sonuçlara yol açacağını ifade eden Anne Sverdrup-Thygeson, bu küçük dostlarımızı yakından tanımamız ve onlara daha fazla özen göstermemizde fayda olduğunu belirtiyor.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tiyatro Ak’la Kara'da koronavirüs önlemi alındı

İstanbul’un kültür- sanat merkezlerinden Tiyatro Ak’la Kara’da koronavirüse karşı tüm önlemler alındı. Binanın iç ve dış cephesinde başlatılan dezenfekte çalışmalarından oluşan koronavirüs önlemi sayesinde kültür- sanat faaliyetleri kesintisiz olarak tüm hızıyla devam edecek. ERTELENEN SANATSAL ETKİNLİKLER İÇİN TIKLAYIN…  Tiyatro Ak’la Kara Kedi’de sanat kaldığı yerden devam ediyor. Tiyatroda sağlık bakanlığı […]