Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Ayvalık’ta karanfillerle anıldı

ajandakolik 1


Şöyle yazmıştı kartta babası Cemil’e: “Bu sabah Ayvalık’a geldik. Aklın alamayacağı kadar güzel bir yer. Denize girdik.” Deniz Gezmiş.

Ve Ayvalık, 3 fidanı karanfillerle anıyor her yıl. Tıpkı bugün olduğu gibi…


Bu fotoğraflar bugün sabah saat 06:00’da Ayvalık Paşa Limanı’nda çekildi.  Ayvalık Demokrasi Platformu üyeleri 48 yıl önce cunta tarafından idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı denize bıraktıkları karanfillerle andı.


Anma sırasında yapılan konuşmada Evrensel’in haberine göre “Onları idam eden egemen sınıf burjuvazinin hakimiyeti bugün de dünya işçi sınıfı ve halklarına kan kusturmaya devam ediyor. Ya salgın ve kapitalizm ya gelecek ve sosyalizm! Korona salgını tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Emperyalistler ise tüm zorbalığıyla dünya halklarına zulüm, gözyaşı ve ölüm getirmeye devam ediyor. Ne ücretsiz ve erişilebilir sağlık ne de ücretli izin ve yaygın test talepleri karşılanıyor. Egemenler kendi çıkarları için başka ülkelerin topraklarında askeri güç bulundurmaya, halkları kendi boyunduruğu altına almak için saldırılarına devam ediyor. İşçiler ve emekçiler egemenlerin sömürü politikaları altında. Denizlerin anti kapitalist anti emperyalist mücadele yolunda Türkiye gençliği yürümeye devam ediyor” açıklamaları yer aldı.


İKİ YIL ÖNCE AYVALIK’TA DENİZ’İN ANMASINA KATILANLAR YARGILANDI

6 Mayıs 2018 yılında, Deniz Gezmiş, Ylu, EMEP Ayvalık Eski İlçe Başkanı Ömer Arslan, ÖDP İlçe Başkanı Kemal Gözüyaşlı, Ayvalık Pir Sultan Derneği Başkanı Vedat Tekten’in de bulunduğu 30 kişi, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle Ayvalık Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmıştı.

Paylaş ki çoğalsın:

One thought on “Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Ayvalık’ta karanfillerle anıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor!

En sevdiğimiz festivallerden biri daha online olarak başlıyor! Türkiye’nin ilk online kadın filmleri festivali Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 7 Mayıs itibariyle 20.30’da “ucansupurge.org.tr” adresinden ve vakfın sosyal medya hesaplarından canlı […]