AjandaKolik Reklam

 

 

ÇOCUKLARIN KORKU VE KAYGI SORUNLARI İÇİN TATLI BİR KİTAP: ENDİŞE KAVANOZUNDAN ÇIKANLAR


Gelin önce sizi Beno ile tanıştırayım… Gizemli ormanların arasında Lal adında bir kasabada yaşayan ve henüz sadece dört yaşında olan turuncu renkte sevimli bir dinozorla. “Endişe Kavanozundan Çıkanlar” kitabının baş kahramanı Beno, Veysi Çeri’nin anlatımı, İrem İnan Yılmaz’ın desenleriyle Timaş Çocuk etiketiyle raflarda yerini aldı. Kavanozu açmaya sonra da kapamaya hazır mısınız?

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU
nilufer@ajandakolik.com

Her çocuk kitabı yeni bir heyecan gönlümde! “Endişe Kavanozundan Çıkanlar” postadan bana en yeni gelenlerden! Minik bir dinozorun hikayesiyle bezeli bir kitabın sayfalarını heyecanla açmayacağım da hem ne yapacağım! Sizi hemen Beno ile tanıştırmalıyım. Bakmayın endişeli göründüğüne, o aslında mutlu bir dinozor! Gizemli ormanların arasında Lal adında bir kasabada yaşıyor ve henüz dört yaşında. Parlak kumları olan Simli Kumsal’da her gün oyunlar oynayan Beno, bir gün ışıl ışıl parlayan bir kavanoz bulur ve merak edip kavanozun kapağını açar. Sanki Pandora’nın Kutusu’nu açmıştır Beno! İçinde onu neler beklemektedir öyle… Bir anda binlerce arı vız vız vız diye etrafını çevreler… Yok yok kavanozdan çıkanlar arı değildir ama o da ne! Beno’ya bir şeyler söylerler!


Minik dinozor, her yeri saran bu yaratıklardan kurtulmak istersen birden karanlığa düşer, kalbinde ağrı hisseder, kolları, bacakları güçsüzleşir. Endişe sinekleri, Beno’nun etrafını sarmıştır. Bu sinekler yüzünden kimseyi, hiçbir sesi duyamayan dinozorun tek duyduğu endişe sineklerinin kendisine fısıldadıklarıdır:

“Ya babam hemen dönmezse Gürültü Ormanı’ndan?

Ya hiç arkadaşım olmazsa mahalleden ya da okuldan?

Ya gece belirirse bir canavar yatağımın ucunda?

Ya kalırsam bir başıma dünyada?”

Zihnine karanlık düşünceler çökmüştür artık. Yürümeye bile mecali kalmayan Beno’nun imdadına neyse ki Nüke Dino koşar. Ne de olsa o ermiş, bilgin bir dinozordur. Ve Beno’dan yaşça çok büyük, deneyim sahibidir. Beti benzi atmış Beno’nun derdine derman olmak ister. Ve Beno ona hiçbir şey anlatmasa da o, olan biteni çoktan fark eder ve Beno’ya endişe sineklerinin dolup doluştuğundan bahseder. Şaşırır bizimki. “Endişe sineği mi? O da ne?” 

Çocuk ve Genç Psikiyatristi Veysi Çeri’nin Timaş Yayınları çatısı altından çıkan ikinci kitabı bu. Daha önce “Yeterince İyi Ebeveyn Olmak – 0-6 Yaş Dönemi Anne Baba Çocuk İlişkisi” üzerine ebeveynler için kaleme aldığı kitabından sonra şimdi de çocuklar için ilk defa yazan Çeri, “Endişe Kavanozundan Çıkanlar” ile küçük bir çocuğun korku ve kaygıları çok yoğun yaşadığı dönemlerde görülen duygusal değişimlerini bir dinozorun başından geçenlerle anlatıyor. Yazarın, Mezozoyik dönemden bir baş karakter yaratması da özel bir seçimdir belki de, kim bilir!

Dinozor Beno, düşünceleri arasında çıktığı yolculukta endişelerle dolu iç sesiyle konuşabileceğini fark ederken endişeli zamanlarda nasıl rahatlayabileceğini, nelere odaklanabileceğini öğreniyor. Tabii bunların pek çoğunu Nüke Dino sayesinde başarıyor. Hayatı iyi tanıyan dinozor, onu dinliyor, ona sarılıyor ve böylece onu endişe sineklerinden kurtarıyor. Ama nasıl? Hepsi bu mu? “”Hafiflik Ormanı sayesinde!” diyor Nüke Dino. Beno’nun gözlerini kapayıp kendini bulutların üzerinde uçar gibi hafif hissetmesi de bu yüzden işte… Hikayenin finalinde Beno, endişe sineklerini kovmak için beş şeyin yeterli olduğunu öğreniyor. Ama bunları ben saymamayım size, en iyisi kitabı siz okuyun.

İllüstratör İrem İnan Yılmaz’ın resimleri de en az Çeri’nin hikayesi kadar sevimli. Her ne kadar Nike Dino’nun çizimine pek ısınamasam da  turuncu dinozor Beno, çocukların çok seveceği bir minik. Tam bir afacan kahraman! Onun bu endişe dolu hikayesini okurken başından geçen yeni maceraları da okumak istiyor, insan… Özetle bu kitap bir başlangıç olsa ve seriye dönüşse Beno, ne de güzel olur!  Veysi Çeri duysun o zaman sesimizi! Beno ile Psikoloji Kitaplığı’nda yolculuğumuz devam etsin…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media