ÇOCUKLAR İÇİN “ŞİİRLİ ŞARKILI” BİR KİTAP BU KİTAP

Daha önce İthaki Çocuk’tan “Renkli Sokak” ve “Timsah Tigu’nun Uykusu” kitapları yayımlanan ve çocuk edebiyatına onlarca eser kazandıran Şeyma Göksay şimdi de şiirli şarkılı bir kitapla karşımızda. Evet evet, kitabın içeriği ne ise ismi de o. O zaman açılsın sayfaları “Şiirli Şarkılı”nın ve Nesibe Çelebi’nin resimleriyle çocuklar şenlensin, gülüşleri çoğalsın!

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU

nilufer@ajandakolik.com

Kendine kazak örmek isteyen bir kaplumbağa ile başlayan bir kitap gördün mü sen hiç? O zaman böyle gel… Yaptığı resmi kaybeden sincap ile, çiçekle dostluk kuran uğur böceği ile, benekli inek ile “Şiirli Şarkılı”nın sayfalarında karşılaşabilirsin ancak. Doğanın tüm renkleri giyinmiş dizeler, mevsimleri, çiçekleri, umudu taşıyor.

Hayal etmenin sonu yok. Göksay’ın doğa ve hayat temalı şiirlerini dilersen şarkıya dönüştür, hep bir ağız çocuklarınla söyle! Melodisini bulmak, şiirlere beste yapmak senin elinde… “Şiirli Şarkılı”nın pek çoğu ezgili şiirlerine eşlik eden Nesibe Çelebi’nin rengarenk eğlenceli desenleri de doğanın tüm güzelliklerini gösterme konusunda maharetini sergiliyor

Yavru Kedi, Mevsimler, Çiçek Bahçesi, Sincap Pupi, şarkılı şiirli kitaptaki “kahramanlarımızdan” bazıları. Ben en çok ilk şiirli şarkılıyı beğendim yani Kaplumbağanın Kazağı’nı. Rüyasında kabuğuna kazak ören bir kaplumbağanın, kazağını istediği gibi dikmeyi beceremediği anlatılıyor:

“Arkası biraz sıkıyor.

Fermuarı kapanmıyor.

Zaten daracık duruyor.

Olmadı bu yakışmıyor.

Bilmem nerede yanlış yaptım?

Hımmmm, hımmmm….


Yazarın hayvanlarla dost dizelerini okurken bir tek “Birlikte” şiirini sevemediğimi itiraf etmeliyim. Hani “sevmemek” değil de çocuklara vermek istediği bu birliktelik güzeldir mesajına pek katılamadım. Neden diye soracak olursanız birlikte olmaya, dostluğa, arkadaşlığa, dayanışmaya sözüm yok. Ancak bu şiirli şarkılı’da birlikte olmak ne kadar övülürken tek başına olmak da o kadar kötü bir şeymiş gibi anlatılıyor. Mesela şöyle dizeler var:

“Tek başına sıkılırsın

Oyun birlikte…

Tek başına yorulursun

İşler birlikte…

Tek başına düşünürsün

Sohbet birlikte…”

diye uzayıp gidiyor şiir. Son dizeler ise çocuklara hiç yalnız kalmayın der gibi!

“Tek başına gitmezsin

Yollar birlikte…

(…)

Tek başına yalnızsın

Her şey birlikte.

Hoppala dedim işte ben burada! Şeyma Göksay’ın bu şiiri iyi niyetle yazdığına elbette şüphem yok. Ama hayat birlikte güzel, hayat müşterektir anlamını vurgulayan arkadaşlığa adanmış bu şiire eksik olan bir gerçek var. (Tümden yanlış demiyorum ama eksik.) Ve bu gerçeği çocukların hayatlarının en başında öğrenmesi gerek. Bu da yalnızlığın da kimi zaman gerekli olduğu, yalnız kalmanın da aslında hiç de kötü bir şey olmadığı, yeri gelince yalnızlığın, insanın becerilerine, sanatsal yetilerine, en önemlisi de düşüncelerine büyük katkısı olduğu gerçeği. Hem “Tek başına da gidersin. Yollar yalnız da güzel.”

Lafı fazla uzatmayayım… İlkokul çağındaki çocuklara şiirli şarkılı bir kitap bu kitap. Doğanın içinden geçen, hayata hem dokunan ama sanki biraz da ıskalamış olan… Şeyma Göksay ve Nesibe Çelebi’nin emeğine sağlık…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media