banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

CAZ MÜZİĞİN ÖNCÜLERİNDEN CHICK COREA’YI KAYBETTİK


Bu dünyadan bir caz efsanesi geçti. Chick Corea, 79 yaşında hayata veda etti. Corea uzun süredir nadir görülen bir kanserle mücadele ediyordu.

Caz müziğin öncülerinden, besteci, piyanist Chick Corea’nın ekibi,  sanatçının kendisine ait internet sitesinde sanatçının kansere yenik düşerek hayatını kaybettiğini belirtti.

Corea’nın danışmanı Dan Muse da bu bilgiyi doğrulayarak Corea’nın, 9 Şubat’ta uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düştüğünü ifade etti.

Corea, Facebook sayfasında hayranlarına bıraktığı son mesajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sanat yolculuğum boyunca içimdeki müzik ateşinin parlak kalmasına yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Umuyorum ki çalmaya, yazmaya, icra etmeye veya başka türlü sezgileri olanlar bunu yapmaya devam edersiniz. Kendiniz için değilse geri kalanlar için. Sadece dünyanın daha fazla sanatçıya ihtiyacı olduğu için değil, aynı zamanda çok da eğlenceli olduğu için.”

Chıck Corea hakkında:

Henüz 60’ların başında caz sahnesinin en çok aranan piyanistlerinden biri haline gelen Corea, McCoy Turner, Keith Jarrett, Herbie Hancock, Gary Burton Bobby McFerrin gibi müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı.

60’ların sonunda Miles Davis’in grubuna katılan Corea, caz müziğin gidişatını değiştiren “Bitches Brew” albümünde yer aldı. Bu albümden sonra kendi elektrik caz müzik grubunu Return to Forever’ı kurdu.

Üretimleriyle caz tarihinin efsanelerinden biri olarak anılan ve tam 23 kez Grammy kazanan Corea, birçok Downbeat Ödülü’ne değer görüldü.

2012, 2014, 2016 ve 2018 yıllarında dört kez Türkiye’de konser veren Corea, 2018 yılındaki Avrupa turnesine de İzmir’den başlamıştı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media