CANNES’DA FİLMİ PRÖMİYER YAPAN EMİN ALPER’DEN HAPİSTEKİ ÇİĞDEM MATER’E TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Emin Alper’in yeni uzun metrajlı filmi Kurak Günler dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” (‘Un Certain Regard’) bölümünde gerçekleştirdi. Yönetmen Alper, konuşmasında şu anda Gezi olayları nedeniyle haksız nedenlerden dolayı 18 yıl hapse mahkum edilen filmin yapımcılarından Çiğdem Mater’e de teşekkür etti.

Filmin Salle Debussy’de yapılan dünya galasına yönetmen Emin Alper başta olmak üzere oyuncuları Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Selin Yeninci, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Nizam Namidar ve film ekibi katıldı. İlk kez festivalde seyirciyle buluşan ve biletleri günler öncesinden tükenen Kurak Günler, gösterimi sonrasında 10 dakika ayakta alkışlandı. Emin Alper gösterim sonrası ilk duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Bütün oyuncularıma, yapımcılarıma ve ekibime teşekkür ederim. Yardımcı yapımcımız Çiğdem Mater’e de ayrıca teşekkür ediyorum. Saçma ve hukuksuz bir karar sonucu kendisi şu an hapiste ve o yüzden bizimle değil. Ama bizim kalbimiz ve aklımız onunla.”Film ekibi ayrıca dün ‘Holy Spider’ filminin prömiyerine katılarak kırmızı halıda yürüdü.

Yönetmen Emin Alper’in gösterim sonrasında yaptığı konuşmasında Çiğdem Mater’e teşekkürü salondan büyük alkış aldı.

Emin Alper’in dördüncü uzun metrajlı filmi olan Kurak Günler, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor. Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan ortak yapımı olan filmin başrollerini Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşırken, yardımcı rollerde Erol BabaoğluErdem ŞenocakSelin Yeninci, Sinan DemirerNizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz onlara eşlik ediyor.

Ay Yapım, Liman Film ve Zola Yapım’ın yapımcısı olduğu Kurak Günler T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği almıştı. Cannes sonrası festival yolculuğuna devam edecek filmin Türkiye’de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media