“CANAVARLAR VE HAYALETLER ATLASI”YLA TÜYLER ÜRPERTİCİ BİR YOLCULUK


Yeni bir atlasın daha sayfalarını aralamaya ne dersin sevgili okur! Hem de bu defa bak benim tam da istediğim gibi;
bir atlasa yaraşırcasına ciltli miltli… İthaki Çocuk’un en yenilerinden, en şahanelerinden bir kitap önerim var bu defa sana… Evet evet, bir atlas! Üstelik canavarlar ve hayaletler hakkında bir atlas! Hangi çocuk bu kitabı okumayı sevmez ki! 

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU
nilufer@ajandakolik.com 

İşinin ehli, aslında belki de en meşhur canavar avcısı Van Helsing karşılıyor daha ilk sayfalarda bizi! Ondan korkmana gerek yok, o sadece bu kitabın anlatıcısı, hatta canavarlar ve hayaletlerle nasıl baş edeceğin konusunda bir rehber, tam bir yol gösterici! Ona katılıp hayaletlerin, tüyler ürpertici yaratıkların, çoğunu ilk defa duyacağın canavarların izini sürmek istemez misin? Tüm bunlar kulağa biraz ürkütücü gelse de korkmana gerek yok! Çünkü Van Helsing, “Canavarlar ve Hayaletler Atlası” ile tüm bu kahramanlarını nerede bulabileceğinden onlarla nasıl savaşacağına kadar her türlü bilgiyi veriyor. Yapman gereken sadece bu keşif yolculuğuna katılmak! Hadi ne duruyorsun sen de gel!


BU KİTAP NASIL OKUNUR,  İÇİNDE OKURU NELER BEKLİYOR? 

“Bu kitap farklı bölümlerden oluşuyor”
diye söze başlıyor Van Helsing. Her bir bölümde coğrafik açıdan ele alınan ve yaratıkların nerede yaşadığını görmen açısından hazırlanan haritalar var. Ne de olsa ciddi bir iş bu! Canavar ve hayaletlerin tam olarak nerede yaşadığını bilmen için bu haritaları incelesen iyi olur. Diğer sayfalarda ise bazılarını senin de iyi bildiğin bazılarının adını sanını hiç duymadığın yaratıklarla ilgili çeşit çeşit bilgi var. Bazılarında en önemli konular özet geçiliyor, bazılarında ise o canavarın nerede görüldüğüne, nerede yaşadığına, ana özelliklerine ve onu nasıl alt edeceğine dair bilgiler bulunuyor. Örneğin çok ünlü bir canavarsa okuyacağın, mesela Dracula, örneğin Frankenstein’ın Canavarı ya daaaa King Kong, hımmmm Koca Ayak da olabilir, onlarla ilgili efsaneler, hikayeler ve nerelerde yaşadıklarına dair detaylı açıklamalar iki sayfada karşına çıkıyor. Ve son olarak üç özel kısımda da ünlü hayaletler, Operadaki Hayalet benim hayaletim olabilir, mitolojik canavarlar ve su canavarları anlatılıyor. Tüm bunları okumak gerçekten merak uyandırıcı ve çok heyecanlı!


YOLUMUZ AVRUPA’DAN AVUSTRALYA’YA KADAR UZANIYOR…
Canavarların ve hayaletlerin izini sürmeye meraklı Van Helsing, okuyucuyu tarihin ünlü ve çok ünlü olmayan hayaletlerini ve canavarlarını keşfetmek için dünya çapında bir yolculuğa çıkarıyor. Avrupa’dan başlayarak, Drakula, Loch Ness Canavarı, Trol, Goblin, Frankenstein’ın Canavarı gibi pek çoğumuzun bildiği, Başsız Adam, Dragsholm Kalesi’nin Beyaz Leydisi gibi daha az bilinen bazı hayaletler hakkında bilgi sahibi oluyoruz. İngiltere’deki bir malikanede yaşadığına inanılan Güleç Hayalet isimli bir kadın hayaletin hiç de korkunç ve tehlikeli olmadığını öğrenirken Prag’da Eski-Yeni Sinagog’da tavan arasında saklanan Golem’in kilden yapılmış kocaman bir adama benzediğini okuyoruz. Ayrıca Yunan mitolojisindeki bazı önemli yaratıklar ve onların hikayeleriyle tanışıyoruz. Çok güzel bir kadına benzeyen Kirke’ye, Zümrüdüanka ismiyle anılan Feniks’e, insan vücutlu, boğa başlı Minotor’a selam veriyoruz. Harry Potter hayranları Anka kuşunu ve küçük ama ölümcül derecede tehlikeli bir yılan olan ve geçtiği yeri çöle dönüştürebilen Basilisk’i tanıyacaktır. Kimera, Hidra veya Harpya ile benim gibi sen de yeni tanışabilirsin.

Bu tekinsiz uzun yolculukta Hazar Denizi’nde yaşayan üç başlı bir ejderha Azi Dahaka, Hindistan’daki ölümsüz bir iblis Hiranyakaşipu ve Tayland’da lanetlenmiş bir kadından doğan korkunç ruh Krasue ile de karşılaşıyoruz. Geceleri gizlice ortalıkta dolanıp insanların saçlarını kesen Japon canavar Kami-Kiri de, Nepal ve Tibet arasında Himalaya Dağları’nın en yüksek tepelerinde yaşayan ve insanı andıran koca gövdeli Yeti de rastlaştıklarımızdan.

“ANSİKLOPEDİK KİTAP”LARIN YAZARINDAN
Daha önce “Ejderhalar Hakkında Her Şey”, “Atlantis Canlıları Hakkında Her Şey”, “Dinozorlar Hakkında Her Şey”, “Fantastik Canavarlar Hakkında Her Şey” isimli kitapları Türkçeye çevrilen İtalyan yazar Federica Magrin, yine bilgi dolu ve sürükleyici bir “ansiklopedik” kitapla karşımızda…  İlk defa İthaki Çocuk etiketiyle okurla buluşan “Canavarlar ve Hayaletler Atlası”, yazarın fantastik çocuk edebiyatı için son derece önemli bir yazar olduğunun bir kez daha altını çiziyor. İspanyol çizer Laura Brenlla’nın müthiş çizimleri de cabası… İkilinin harika bir iş çıkardığını söylemeye lüzum yok. Pek çok kitabı hakkıyla Türkçeye kazandıran İthaki Editörü Merve Çay’ın çevirisine de değinmeden geçmeyelim. Fantastik edebiyata katkısı şüphesiz büyük!

Bu arada “Canavarlar ve Hayaletler Atlası” beni, çocukken hiçbir kitabını kaçırmadığım “Küçük Vampir” serisini okurken yaşadığım heyecana götürdü. (Fantastik türde kitaplarla ilk yakınlaşmam Angela Sommer’ın kitapları sayesindedir.)  Üstelik bu defa hiç tanımadığım onlarca fantastik karakter hakkında da bir şeyler öğrendim. Bir roman değil belki ama bu dev atlasla başka bir zihin yolculuğu oldu bu.  Canavar avcısı Van Helsing’in verdiği onca bilgi ile hem artık hazırım, tüm bu yaratıklarla karşılaşabilirim! Savuluuun, yeni bir canavar avcısı doğuyooor!

Dünyanın dört bir köşesinde en dehşet verici, en ilginç yaratıklarla tanışmak için beklemeye gerek yok! Çocuklar, yetişkinler, hayalperestler, fantastik kitap severler, maceraperestler, korkusuzlar… Hepiniz “Canavarlar ve Hayaletler Atlası”nı çok seveceksiniz, buna eminim… Son sözü kitabın baş kahramanı biricik Van Helsing’e bırakalım, öyle bitirelim:
“Bu sayfalar boyunca çıkacağın yolculukta, intikam peşindeki hayaletler, huzursuz ruhlar ve insanın kanını donduracak derecede korkunç canavarlarla karşılaşacaksın; toplayabileceğin tüm cesarete, hatta bir parça deliliğe de ihtiyacın olacak.”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media