AjandaKolik Reklam

 

 

ÇAĞLAN TEKİL’İ HATIRLAMANIN VE HİÇ UNUTMAMANIN EN İYİ YOLU: “ÇAĞLAN TEKİL KOLEKSİYONU” ARTIK HERKESE AÇIK


Çok sevgili müzik insanı ve yayıncı Çağlan Tekil’in çok çeşitli müzik türleri, nadir baskılar ve özel kopyalardan oluşan plak arşivi kendisi aramızdan ayrıldıktan tam 2 yıl sonra 7 Nisan’da yeni odasına kavuşuyor.

Sevgili Çağlan Tekil’in gelecek kuşaklara bıraktığı bu miras; 7 Nisan’da İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (İTÜ MİAM) bünyesinde oluşturulan Plak Odası’ndaki yerini “Çağlan Tekil Koleksiyonu” adıyla alacak. Çağlan Tekil’e ait müzik kitapları ve dergiler de İTÜ MİAM Kütüphanesi ziyaretçilerinin kullanımına açılacak.

İTÜ MİAM Müzik Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek ve girişin ücretsiz olduğu açılış etkinliği öncesi, MİAM Müdürü Doç. Dr. Yelda Özgen Öztürk; “İTÜ Dr. Erol Üçer MİAM Müzik Kütüphanesi, Türkiye’nin önemli müzik kütüphanelerinden biri ve zenginliğini yapılan bağışlarla arttırmaya devam ediyor. 2014 yılında Borusan Müzik Kütüphanesi’nin bağışlanması sonrası 2020 yılında Çağlan Tekil’e ait müzik arşivinin de bağışlanmasıyla çeşitlenip zenginleşti. Önemli kişisel müzik arşivlerinin ve müzik dünyamıza katkıda bulunmuş değerli araştırmacı ve müzisyenlerin anılarının korunması bu değerli kaynakların araştırmacılarla buluşturulması hedefini de taşıyor. Çağlan Tekil’in arşivinin kütüphanemize bağışlanmasıyla başlayan süreçte, çalışmalar bir yıl sürdü ve kütüphane envanterine 1274 plak, 174 kitap ve 5 seri dergi eklendi. Bu bağışı yaparak Çağlan Tekil’in anısını yaşatan arkadaşlarına teşekkür ediyor, rahmetli annesini saygıyla anıyoruz.” şeklinde konuştu.


DİLEYEN HERKESİN KULLANIMINA AÇIK 
Çağlan Tekil Koleksiyonu’nu oluşturan plakların saklanma koşulları özel olarak düzenlendi. Mekânın nem ve sıcaklık olarak uygun hale getirilmesi için ortam, nem alıcı cihaz ve klima sistemi ile desteklendi. Ayrıca, plakların düzgün muhafaza edilmesini ve sergilenmesini sağlayacak özel raf ve dolap tasarımları uygulandı. Dileyen herkesin kullanımına açık olacak koleksiyon için İTÜ Kütüphanesi ve İTÜ MİAM internet sayfalarında yer alacak bağlantılar üzerinden randevu almak mümkün olacak ve dinleme sisteminin kullanımı esnasında yetkili bir personel misafirlere eşlik edecek.

Arşiv odası tek bir plağın tek bir stereo dinleme sisteminden dinlenmesi amacıyla tasarlandığı için randevular 1 saatlik dilimler şeklinde organize edilecek. Plak odasında bireysel dinleme dışında, en fazla 5 kişilik gruplar halinde de dinleme yapılabilecek.

ÇAĞLAN TEKİL’İN ARDINDAN…
15 Şubat 2020’de geçirdiği beyin kanaması sonucu 7 Nisan 2020’de aramızdan ayrılan Çağlan Tekil, yaşamı boyunca ilkelerinden ve duruşundan taviz vermeden doğru bildiği yolda ilerledi. Birçok genç rock, punk ve heavy metal grubunun elinden tutmasının yanı sıra ‘90’lı yılların efsanevi gruplarının bir araya gelmelerine ve yeni müzik üretmelerine ön ayak oldu. Olumlu bakış açısı ve üstlendiği birleştirici rolle geniş kitlelerin kalbine dokunmayı başardı. Birçok müzikseverin hayatının bir dönemine damga vurdu.

Okuyucuları, radyo dinleyicileri, dünyanın dört bir köşesindeki müzisyen ve müzik aşığı dostları bu ani vedayı kabul etmekte güçlük çektiler. Ancak Çağlan Tekil adını ona yakışacak projelerde anmak için kolları da sıvadılar. Aramızdan ayrılışını takip eden aylarda Headbang dergisi ekibi ve arkadaşları yarım kalan son sayıyı Çağlan Tekil’li yıllarını anlattıkları yazılarıyla tamamladılar. Metalium’un box set’i için poster olarak hazırlanan Çağlan Tekil illüstrasyonu Headbang’in 101’inci ve son kapağı oldu.

TEMA Vakfı aracılığıyla gerçekleştirilen ‘Çağlan Tekil Ormanları’ projesi ise Türkiye genelinde devam ediyor. Çağlan Tekil’in Türk rock ve heavy metal tarihinin öncü, devrimci, misyoner karakteri ve fikir lideri olarak etkisi gelecek kuşaklar üzerinde de devam edecek. Beyoğlu ve Kadıköy sokaklarında sevdiği şarkılar çalacak, Çağlan sevdikleri ve sevenleriyle yaşayacak. (http://www.caglantekil.com)

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media