banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

AjandaKolik Reklam

BOZCAADA CAZ FESTİVALİ’NİN PROGRAMI HAZIR

 

Bozcaada Caz Festivali Kurucu Ortağı ve CEO’su Gizem Gezenoğlu


Paribu ana sponsorluğunda ve Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Metro Türkiye, Organics by Red Bull destekleriyle 26-27-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında, uluslararası programın Europe Jazz Network (Avrupa Caz Ağı) üyesi kurumlarla işbirliği içerisinde belirlendiği, yeni yetenekler ve cazın ustalarını sahnesinde konuk etmeye hazırlanan Bozcaada Caz Festivali’nin heyecan verici konser programı dün Salon İKSV ev sahipliğinde gerçekleşen lansmanla duyuruldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla 6. kez müzikseverlerle buluşacak festival lansmanında Bozcaada Caz Festivali Kurucu Ortağı ve CEO’su Gizem Gezenoğlu yaptığı konuşmada müziğin iyileştirici gücünün ve festivalin şifa temasının altını çizdi.


Müziğin Ruhu Bozcaada’dan Hiç Eksilmiyor

3dots ve fermente tarafından gerçekleştirilen festival; Türkiye’de ilk kez sahne alacak soul, pop ve indie rock notalarını bir araya getiren ödüllü sanatçı Shishani & Miss Catharsis;  pop kültür esintilerini caz notalarıyla buluşturan Max Plattner Trio ve enstrümanlarının limitlerini zorlayan Fransız grup NOUT konserleriyle akıl, vücut ve ruh arasındaki salınımla bir denge oluşturmaya ve herkese iyi gelmeyi amaçlıyor.

Bu yıl bir bütünün parçası olmanın iyileştirici gücüne odaklanan festival, dinleyen herkeste ortak hisler uyandıran Türkiye’nin en köklü müzik gruplarından olan Yeni Türkü’nün şarkılarıyla bir bağ kurarken klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin makamlarını caz müzikle buluşturuyor. Her parçası bu özel projede yer alan sanatçılar kadar köklü hikayelere sahip Almagest Quintet’in melodileri de Ayazma Manastırı’ndaki çınar ağaçlarının altında caz rüzgarını harlıyor.

Festival aynı zamanda müzikseverlere Alp Ersönmez ve Çağrı Sertel’in hazırladığı elektronik altyapılarla düzenlenmiş chill-dance session’ı İKİ; Dilan Balkay’ın kendine has naif melankolisi farklı tempolar ve tarzlarla iç içe bir müzik deneyimi sunuyor.

Fransız cazının en önemli isimlerinden Guillaume Perret ve Türkiye’nin en önemli davulcularından Volkan Öktem buluşması da müzik iştahını kabartmaya hazırlanıyor.


Bozcaada Caz Festivali Konser Programı

26 Ağustos, Cuma

Almagest Quintet (Cenk Erdoğan, Eylem Pelit, Hamdi Akatay, Tuluğ Tırpan, Volkan Öktem)

Shishani & Miss Catharsis (Erlinda R.S.S.P. Vranckx, Jaimie van Hek, Cecilia Moyano Adriaanse, Jasmine van der Waals)

Yeni Türkü

 27 Ağustos, Cumartesi

Dilan Balkay

Guillaume Perret (FR) & Volkan Öktem
Max Plattner Trio
(Lorenzo Sighel, Marco Stagni, Max Plattner) (NL)

 28 Ağustos, Pazar

Hüsnü Şenlendirici

İKİ (Alp Ersönmez & Çağrı Sertel)

NOUT (Delphine Joussein, Rafaëlle Rinaudo, Blanche Lafuente) (FR)

Caz Temposunun Ardından Gelen DJ Setler

Ayazma Manastırı’nda yükselen alternatif caz seslerine ​​fahranoise & fecese, Harun İzer, Men With a Plan ve Sheb de en güzel setleriyle eşlik ediyor.

KEŞİF Programına Hazır Mısınız?

Bozcaada Caz Festivali’nin enerjisini tüm adaya yaydığı KEŞİF programı, 6. senesinde de toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve erişilebilirlik savunuculuk alanları üzerinde dururken kültür politikaları, adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat ve well-being dahil olmak üzere farklı ilgi alanlarına hitap eden bir program seçkisi sunuyor.

Festival, görsel dünyasını birlikte tasarladığı Monroe Creative Studio ile yeni yeteneklere festivalin diğer yaratıcı alanlarında da olduğu gibi yer veriyor; Ecem Yüksel’in resmettiği ve bir bütünün parçalarından oluşan kampanya görsel tasarımları festival boyunca adada ziyaretçileri karşılıyor.

Ekolojik dönüşüm alanında yapılan uygulamalarda kesintisiz desteklerini sürdüren ve adaya yayılan KEŞİF programının lojistiğini gerçekleştiren Volkswagen ile farkındalık odaklı içerikler üretilmeye bu yıl da devam ediliyor.

Space Goats kürasyonuyla BCF Pop-up konserler serisi bu sene de festivalde alternatif seslere sahne olurken, festivalin üyesi olduğu Europe Jazz Network (EJN) temsilcileriyle caz gündemini ve gelişmeleri tartışılacak.

 Esmiyor ile Kahvaltıda Podcast ve “Dinlenme Hakkı” üzerine bir söyleşi planlanırken, Esmiyor’un kendine has etkinliklerinden biri olan “İklim Çemberi” de programda yer alacak. En güncel oluşumlardan biri olan Merkezsiz ile bir araya gelinecek; Kale Grubu ile sosyal girişimcilik ve ekolojik sürdürülebilirlik üzerinde durulacak.

Festivalin savunuculuk alanları doğrultusunda gerçekleşecek ve pek çok farklı disipline dokunan KEŞİF programının panel, tartışma, konuşma, gösterim ve yürüyüş gibi çeşitli etkinliklerinin kürasyonunu ise bu yıl Emre Erbirer üstleniyor.

Festival boyunca hızı hiç yavaşlamayan KEŞİF programında, içerik partnerimiz olan yeni medya servisi Aposto!‘nun bünyesindeki yayınlarla gerçekleşecek özgün içerikler ve etkinliklerin yanı sıra 32. Akbank Caz Festivali Yıl Boyu Caz kapsamında “Yeni medya çağında görsel ve işitsel performanslar” temalı bir panel düzenlenecek.

Paribu ile Pop-up konserler, söyleşiler ve farklı disiplinlerde etkinlikler; Kendine Has ile gastronomi maceralarının yanı sıra “Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” ve “Hack the City” gibi  özel etkinliklerin Bozcaada versiyonları programda deneyimlenebilecek.

Jack Lives Here ile viski tadımları, atölyeler ve söyleşiler gerçekleşirken Metro Türkiye ile ada şaraplarına odaklanan şarap tadımları, üzüm yetiştiriciliği, bağ gezileri ile uzun masa etkinlikleri yer alacak. Organics by Red Bull ise bu yıl da KEŞİF programında sanat disiplinlerinden gastronomiye uzanan çeşitli etkinlikler ile festivalde yerini alacak.

Festivalin Hızla Tükenen Biletleri Satışta!

Paribu ana sponsorluğunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından gerçekleşen 6. Bozcaada Caz Festivali’nin biletleri Passo’dan satın alınabilir.

 Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Metro Türkiye ve Organics by Red Bull’un destekleriyle düzenlenen festivalle ile ilgili duyuruları bozcaadacazfestivali.com adresi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media