Bir Yaşar Kemal belgeseli: Zilli Kurt

ajandakolik

Türk ve dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Yaşar Kemal’in yaşamanı yitirdiği için yazamadığı romanını anlatan ‘Zilli Kurt’ belgesel filmin ilk gösterimi Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak.

 

Film, usta edebiyatçının, babasının camide öldürülmesiyle daha çocuk yaşta Adana’da ırgatlık yapmak zorunda kaldığı günlerde “komünistlik” suçlamasıyla gözaltına alınması ve bu nedenle Çukurova’yı terk etmek zorunda kaldığı dönemi anlatıyor. Yaşar Kemal’in hedefi son kitabı olarak hayatının bu dönemini yazmaktı. Ancak ömrü yetmedi. Yönetmenliğini Ecevit Kılıç’ın yaptığı Zilli Kurt, Yaşar Kemal’in yazmak istediği bu kitabın belgesel filmi.
Belgeselde Yaşar Kemal’in, o dönemini anlattığı ve “Boynuma komünistlik zili asarak beni zilli kurt yaptılar” dediği kendisine ait ses ve görüntü kayıtları yer alıyor.
Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çekilen usta yazarın çocukluğunu Mehmet Güçlü oynuyor. Filmde ayrıca o döneme tanıklık eden, dostları, yakınları ve birlikte tarlalarda ırgatlık yapan köylüler de usta yazarı anlatıyor.
Film ayrıca Yaşar Kemal’in yazarlık serüvenini aktarıyor, ilk yazılarını yazdığı ve “İnce Mehmed”le taçlandırdığı bir dönemi…
Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Ruhi ve Sıdıka Su türkülerle, şiirlerle anılıyor

Ruhi Su bir yazısında “Türkü söylemek benim için bir aşk halidir. En güzel aşklarımı türkü söylerken yaşadım. Ne onlar beni aldattı ne de ben […]