BERGAMA TİYATRO FESTİVALİ PROGRAMI AÇIKLANDI

 

Bu yıl 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında performansların yanı sıra atölyeler, konuşmalar ve yürüyüşlerden oluşan seçkisini sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanan Bergama Tiyatro Festivali’nin heyecanla beklenen program detayları belli oldu.

Tiyatro sahnesinin öne çıkan örnekleriyle birlikte yerli ve uluslararası 26 performanstan oluşan zengin festival programı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı), Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor.


Odeabank ve Mey|Diageo sponsorluğunda 3dots ve BERaBER tarafından Bergama’nın tarihi sokakları ve mekanları Asklepion; Emre Arolat imzalı kültür merkezi BerKM; dünyanın ilk 7 kilisesinden biri ve Roma tapınağı olan Kızılavlu ve Akropol’de hayat bulan festival, ücretli ve ücretsiz etkinlikleriyle her yaşta seyirciyi ağırlıyor.

 Yerelleşme; Sektörleşme; Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği ve Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı başlıklarını temeline alarak, bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikayeler paylaşmanın önemine dikkat çekme amacıyla yola çıkan festival, seçkisinden öne çıkan performanslar ve Mabel Matiz açılış konseriyle programına 2 Haziran’da başlıyor.

4 gün boyunca sürecek festivalin kapsamlı programında etkinlikler Festival Özel; Performanslar, Bölgeden ve Çocuklar için Performanslar; Alana Dair, Somut Olmayan Kültürel Miras ve Çocuklar ve Gençler için Atölyeler;  Konuşmalar ve Yolculuklar olmak üzere 9 farklı kategoride ziyaretçilerle 4 gün boyunca bir araya geliyor.

Yapımcılığını Tatlı Ekşi Tiyatro’nun üstlendiği Aşk Geçmişim ve Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment’ın Timsah Ateşi oyunları ise festivalin öne çıkan performansları arasında yer alıyor.

3. kez gerçekleşecek Bergama Tiyatro Festivali’nin seçkisinde yer alan tüm etkinlik ve oyun biletleri 11 Mayıs’tan itibaren (bugün) Mobilet üzerinden satın alınabiliyor.


Dünü Bugünle Buluşturan Festival Programı:

2 Haziran Perşembe

 Bayan Bright’ın Deliliği (Bölgeden Performans)

Bora Çınar

15:00-16.00, Tonoz

Pandomim (Bölgeden Performans)

Genç İzmir Tiyatro Topluluğu

15:00-15.30, Bergama Sokakları

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş (Çocuklar için Performans)

Tiyatro Gülgeç       

15:30-16.05, BerKM

Macbeth Mutfakta (Bölgeden Performans)

Kadro Pa

16:00-16:55, Arasta Meydan

Karagöz’ün Balon Sefası (Çocuklar için Performans)

Gölge Gösteri Sanatları Karagöz ve Kukla Evi

17:30-18:15, Kızılavlu

Çerağ (Bölgeden Performans)

Arte Oyuncuları

18:30-19:30, Tonoz

Adviye (Bölgeden Performans)

Aliağa Şehir Tiyatrosu

19:00-20:00, Tabakhaneler

BTF’22 Açılış Panayırı (Açılış Konseri: MABEL MATİZ & Festival Seçkisi)   

19:00-23:00, Asklepion

Nihayet Bitti (Bölgeden Performans)

BERKSAV Oda Tiyatrosu   

20:00-21:10, BerKM

3 Haziran Cuma

Pergamon Antik Kent Yürüyüşü (Yolculuk)

Bülent Türkmen eşliğinde

09:00-11:30, Buluşma yeri: Kızılavlu

Commedia Dell’Arte (Alana Dair Atölye)

Panagiotis Stathopoulos, 1. oturum

10:00-12:00, Tonoz

Kukla Oynatım Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Emre Saka ve Bihter Saka Gülgeç eşliğinde

10:00-12:00, Yabets Sinagogu

Yazı Masasında 2 Gün (Alana Dair Atölye)

Murat Mahmutyazıcıoğlu eşliğinde, 1. oturum

10:00-13:00, Les Pergamon Hotel

Anti Hamlet (Bölgeden Performans)

DOĞAL Tiyatro Kulübü

13:00 – 13:55, BerKM

Kişiselden Evrensele: Somatik Yaratıcılık Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Erika Batdorf eşliğinde

13:00-16:00, Tonoz

Her Alan Açık Bir Sahnedir: Assos Gösteri Sanatları Festivali Örneği (Konuşma)

Asiye Cengiz, Aydın Teker, Selçuk Gürışık, Zeynep Günsür

13:00-14:30, Yabets Sinagogu

Çocuklar İçin Masal Atölyesi (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

5-7 Yaş, Dilara Çamlıbel eşliğinde

14:00-14:45, Arasta Meydan

Bergama Müzesi Eser Koleksiyonu Üzerinden Kent Tarihi Anlatımı (Yolculuk)

Nilgün Ustura eşliğinde

14:00-15:30, Bergama Müzesi

Çocuklar İçin Masal Atölyesi (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

7-10 Yaş, Dilara Çamlıbel eşliğinde

15:00-15:45, Arasta Meydan

Mesafe (Performans)

PAL İzmir

15:00-15:40, Kızılavlu

Kültürel Diyalog ve Etkileşim (Konuşma)

Gökçe Dervişoğlu, Melih Görgün, Mehmet Osman Çetiner, Nazey Erdilek

15:00-16:30, Yabets Sinagogu

Pandomim (Bölgeden Performans)

Genç İzmir Tiyatro Topluluğu

16:00-16:30, Çınarlı Kahve

Yorgan Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

İbrahim Şahbaz eşliğinde

16:00-17:00, Namlı İğne

BTF Clown ve Sirk Sanatları Ekibi  (Çocuklar için Performans)

16:00-17:10, Bergama Sokakları

Pandomim (Bölgeden Performans)

Genç İzmir Tiyatro Topluluğu

17:00-17:30, Bergama Sokakları

Karagöz Tasvir Atölyesi (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

7-14 Yaş, Deniz Özgökbel

17:00-18:00, Yabets Sinagogu

How to be More Inclusive to Your Audience? (Konuşma)

Hakan Silahsızoğlu, Sharon Gavrielov, Or Alterman Barnea

17:00-18:00, Tonoz

 Macbeth Mutfakta (Bölgeden Performans)

Kadro Pa

17:30-18:25, Arasta Meydan

Eşit Masallar (Çocuklar için Performans)

Odeabank

18:00-18:40,  Bergama Sokakları

Istırap Korosu (Performans)

BAM İstanbul

19:00-20:05            , BerKM

Şatonun Altında – Fiziksel Tiyatro Araştırmaları (Performans)

20:30-21:40, Tabakhaneler

4 Haziran Cumartesi

Yoga Movement for Inner Peace (Yolculuk)

Ramona Faltin eşliğinde

08:00-09:00, Asklepion

Bergama Antik Tiyatrolar Yürüyüşü (Yolculuk)

Bülent Türkmen eşliğinde

09:00-11:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

“Safe Place” Workshop (Alana Dair Atölye)

Sharon Gavrielov, Or Alterman Barnea

09:00-12:00, Tonoz

Yazı Masasında 2 Gün (Alana Dair Atölye)

Murat Mahmutyazıcıoğlu eşliğinde, 2. oturum

10:00-13:00, Les Pergamon Hotel

Karagöz’ün Balon Sefası (Çocuklar için Performans)

Gölge Gösteri Sanatları Karagöz ve Kukla Evi

11:00-11:45, Kızılavlu

Tiyatro Prodüksiyonu Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Barış Hamarat eşliğinde

​​11:00-12:00, BerKM

Kız Bergama Halısı Dokuma Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Fatma Çelik eşliğinde

11:00-12:00, Yabets Sinagogu

Çamur Atölyesi (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

7-12 Yaş, Hüseyin Besli eşliğinde

11:00-12:00,  Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Köyün Hanımları (Bölgeden Performans)

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulamış Köy Tiyatrosu

12:00-13:00, Yukarı Bey Köyü

BTF Clown ve Sirk Sanatları Ekibi (Çocuklar için Performans)

12:00-13:10, Bergama Sokakları

Mitolojik Hikayeler (Çocuklar için Performans)

İKSV Alt Kat & Anuşka’nın Atölyesi

13:00-13:45, Bergama Müzesi

Bergama’da Zeytin ve Zeytinyağı Kültürü (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Aykan Akçay eşliğinde

13:00-14:00, Tabakhaneler

Çamur Atölyesi  (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

7-12 Yaş, Hüseyin Besli eşliğinde

13:00-14:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Commedia Dell’Arte (Alana Dair Atölye)

Panagiotis Stathopoulos, 2. oturum

13:00-15:00, Tonoz

Doğaçlama (Performans)

Oyun Hamuru Tiyatrosu

14:00-15:30, Arasta Meydan

Yaratıcı Alanda Eşitlik (Konuşma)

Özlem Ece, Esra A. Aysun

14:30-16:00, Yabets Sinagogu

Nihayet Bitti (Bölgeden Performans)

BERKSAV Oda Tiyatrosu   

15:00-16:10, BerKM

Sepet Örme Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Mustafa Pancar eşliğinde, 1.oturum

15:00-17:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Pandomim (Bölgeden Performans)

Genç İzmir Tiyatro Topluluğu

16:00-16:30, Bergama Sokakları

Kültürel Haklar: Kim İçin, Ne İçin? (Konuşma)

Serhan Ada, Orçun Ejder, Saliha Yavuz, Volkan Aslan

16:30-18:00, Yabets Sinagogu

KeKeÇa – Beden Perküsyonu (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

Ayşe Akarsu, Gökçe Gürçay eşliğinde

16:30-17:30, BerKM

Çerağ (Bölgeden Performans)

Arte Oyuncuları

17:00-18:00,  Tonoz

BTF Clown ve Sirk Sanatları Ekibi (Çocuklar için Performans)

17:00-18:10, Bergama Sokakları

Bergama Kale Mahallesi’nde Çok Katmanlı Bir Yürüyüş (Yolculuk)

Fatih Kurunaz eşliğinde

17:00-18:30, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Bergama Yemekleri ve Bağlar (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Bergama Kadın Koop. & Güzel İşler Derneği, Yerlitahtacı Köyü Sakinleri

17:00-19:00, Buluşma yeri: Kızılavlu

Çalgıcı Gülali Masalı (Performans)

Boş Sahne

17:30-19:00, Arasta Meydan

 Harika Şeyler Listesi (Performans)

Talimhane Tiyatrosu

19:00-20:15, BerKM

Dancing Graffiti (Performans)

Bandart Productions

20:00-20:25, Bergama Sokakları

Timsah Ateşi (Performans)

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu & Piu Entertainment        21:00-22:40, Asklepion Antik Sahne

5 Haziran Pazar

Bergama Sinemalarının İzinde (Yolculuk)

Yücel Tunca eşliğinde

09:00-10:30, Buluşma yeri: Kızılavlu

Intensive Workshop for (young) Professionals (Alana Dair Atölye)

Club Guy & Roni Dancer Adam Peterson (Club Guy & Roni + NITE) eşliğinde

09:00-12:00, Tonoz

Parşömen Atölyesi  (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Halime Meltem Demirel, Mustafa Sinan Demirel eşliğinde

10:00-12:00, BERKSAV Bahçe

Gençlerle Yaratıcı Drama (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

13-17 Yaş, Gonca Atam eşliğinde

11:00-13:00, Les Pergamon Hotel

Mesafe  (Performans)

PAL İzmir

13:00-13:40, Kızılavlu

Sihir Gösterisi (Çocuklar için Performans)

4-7 Yaş, Özlem Kurtuluş eşliğinde

13:00-13:45, Bergama Sokakları

Süreğen Eşiksellik: Sanatsal ve Yönetimsel İki Dünya Arasında Kalmışlık (Konuşma)

Şafak Ersözlü, Fatih Gençkal, Sarp Keskiner, Metehan Kayan

13:00-14:00, Yabets Sinagogu

 Herhangi Bir Küçük ve Sakin Şey – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Günseli Baki eşliğinde

13:00-14:30, Tonoz

Tragedyalar ile Çocuklarla Felsefe (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

7-9 Yaş, Nurşah Yılmaz, Yılmaz Murat Bilican eşliğinde

14:00-15:00, Les Pergamon Hotel

Çalgıcı Gülali Masalı (Performans)

Boş Sahne

14.00-15:30, Arasta Meydan

Bergama Müzesi Eser Koleksiyonu Üzerinden Kent Tarihi Anlatımı (Konuşma)

Nilgün Ustura eşliğinde

14:00-15:30, Bergama Müzesi

Azizname (Performans)

İzmir Şehir Tiyatroları

14.00-16:30, BerKM

Bayan Bright’ın Deliliği (Bölgeden Performans)

Bora Çınar

15:00-16.00, Tonoz

Shared Cultural Heritage Through Migration (Konuşma)

İpek Sür Van Dijk, Marjam Shatanawi

15:00-16:30, Yabets Sinagogu

Sepet Örme Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Mustafa Pancar eşliğinde, 2. oturum

15:00-17:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Tregedyalar ile Çocuklarla Felsefe (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

9-12 Yaş, Nurşah Yılmaz, Yılmaz Murat Bilican eşliğinde

15:30-16:30, Les Pergamon Hotel

Sihir Atölyesi (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

4-6 Yaş, Özlem Kurtuluş eşliğinde

16:00-17:00, Kızılavlu

Köyün Hanımları (Bölgeden Performans)

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulamış Köy Tiyatrosu

16:00-17:00, Çınarlı Kahve

Dance and Movement Workshop (Alana Dair Atölye)

Club Guy & Roni (Club Guy & Roni + NITE) eşliğinde

16:30-17:30, Tonoz

Sihir Atölyesi (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

7-10 Yaş, Özlem Kurtuluş eşliğinde

17:30-18:20, Kızılavlu

Doğaçlama (Performans)

Oyun Hamuru Tiyatrosu

17:30-19:00, Arasta Meydan

Pandomim (Bölgeden Performans)

Genç İzmir Tiyatro Topluluğu

18:00-18:30, Bergama Sokakları

Klavikula (Festival Özel)

Konsept, Koreografi, Yöneten: Tuğçe Ulugün Tuna

19.00-19:30, Akropol

Adviye (Bölgeden Performans)

Aliağa Şehir Tiyatrosu

19:00-20:00, Tonoz

Mutlu Değilim Ama Kahrımdan da Ölmüyorum (Performans)

Boa Sahne

19.30-20:40, Bergama Sokakları

Aşk Geçmişim (Performans)

Tatlı Ekşi Tiyatro

21.00-22:50, Asklepion Antik Sahne

BERGAMA TİYATRO FESTİVALİ HAZİRANDA

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media