BAŞKA SİNEMA AYVALIK FİLM FESTİVALİ’NDE KAV YILIN YÖNETMENİ ÖDÜLÜ FİKRET REYHAN’A VERİLİYOR


Başta Ayvalıklılar olmak üzere sinemaseverlerin büyük ilgi gösterdiği, 2018’den bu yana düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali dün akşam Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da düzenlenen açılış töreniyle başladı. Festivalde 8 Eylül’e kadar merakla beklenen filmler izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl dördüncü kez sinemaseverlerle buluşan festivalin direktörü Azize Tan, festivale destekleri için Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kariyo & Ababay Vakfı, Kültür için Alan, Kendine Has, Bilginer – Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakıf (ASKEV), Ma’adra Vineyards, Penti, Setur Marinas Ayvalık, Goethe-Institut, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA), Koop, Levent-Yiğit Gürçay, Eren-Sabit Tapan, İnci-Mehmet Vural, Fatma-Mustafa Kürşat ile ilk yıldan beri İzmir, İstanbul ve Diyarbakır’daki üniversitelerden gelen ve festivale emek veren öğrencilere, Başka Sinema kurucuları Ersan Çongar ve Marsel Kalvo’ya, festival danışmanı Fatih Özgüven’e ve festival ekibine teşekkür ederek başladığı konuşmasına, “Bu yıl film gösterimleri Vural Sineması ve Amfitiyatro’da gerçekleşecek. Her yıl olduğu gibi konuğumuz olan sinema profesyonelleri öğrencilere özel atölyeler yapacak, panel ve söyleşiler gerçekleşecek. Çok zengin bir film seçkimiz var. Tüm sinemaseverleri festivalimize bekliyoruz,“ diyerek devam etti.

Açılış töreninin ardından başrollerinde Adam Driver ve Marion Cotillard’ın yer aldığı, Leos Carax’a Temmuz ayında dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Annette gösterildi.

KAV Yılın Yönetmeni Ödülü Töreni Bu Akşam!

Bu akşam festival kapsamında Kariyo & Ababay Vakfı (KAV)nın sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacıyla festival kapsamında 2018 yılından bu yana verdiği KAV Yılın Yönetmeni Ödülü bu yılki sahibi Çatlak filminin yönetmeni Fikret Reyhana takdim edilecek. 

Bu yıl Selim Eyüboğlu, Esin Küçüktepepınar, Onur Saylak, Müge Turan ve Ümit Ünaldan oluşan Danışma Kurulu tarafından belirlenen adaylar arasından KAV’ın seçtiği Fikret Reyhana 100.000 TL değerindeki ödül çeki ve ödül heykelciği takdim edildikten sonra Amfitiyatroda büyük aile efsanesini nasıl küçük hesaplara bağlı olduğunu anlatan, Antalya ve İstanbul Film Festivallerinden ödüllerle dönen Çatlak izleyicilerle buluşacak.

Ardından Ümit Ünal’ın 2020 KAV Yılın Yönetmeni Ödülüne layık görüldüğü Aşk, Büyü, Vs. filminin gösterimi başrol oyuncularından Selen Uçer ve yapımcı Tayfur Aydın’ın katılımıyla Amfitiyatroda yapılacak. Ece Dizdar ve Selen Uçerin başrollerini paylaştığı, yıllar önce aile baskısı nedeniyle birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan Eren’le Reyhan’ın yirmi yıl sonra aşklarının başladığı Büyükadada tekrar bir araya gelişini konu alan film 22.15’te Amfitiyatroda sinemaseverlerle buluşacak.

Vural Sineması’nda Bugün

Festival takipçileri güne, saat 12.30da gösterilen Ev Hapsi / House Arrest filmiyle başladı. Aleksey German Jr.’ın 2021 yılında Cannes Film Festivalinde Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen, günümüz Rusyası’ndan bir ifade özgürlüğü manzarası sunan filmi, üniversite profesörü Davidin belediye başkanını sosyal medyada yolsuzlukla suçlamasından sonra başına gelenleri anlatıyor.

Bugün 15.00da Kolombiyada bulunan İskoçyalı bir kadının ara ara değişik mekânlarda duyduğu garip bir sesin peşine düşmesini anlatan Apichatpong Weerasethakulun Tilda Swintonla işbirliği, 2021 Cannes Jüri Özel Ödülü sahibi Memoria; 18.00’da ise Hindistanda kast sisteminde en alttakilerin de altında bulunan Dalit kadınların kurduğu haftalık gazete Khabar Lahariyanın muhabirlerini ve dijital mecraya geçişini odağına alan, Sundance Film Festivalinden ödüllerle dönen, Rintu Thomas ile Sushmit Ghoshun yönettiği Ateşle Yazmak / Writing With Fire filmleri gösterildi.

Vural Sineması’nda 20.00 seansında izleyiciyle buluşacak günün son filmi ise Icíar Bollaínin kendi kendiyle evlenen kadınlar hakkındaki gazete haberlerinden ilham alarak, 40lı yaşlarının ortasında ailesine adadığı hayatını değiştirmeye karar veren Rosayı anlattığı Rosanın Düğünü / Rosas Wedding.

Günün söyleşisi ise saat 16.30’da Kraft’ta düzenlendi. Festival seçkisinde aile kurumunun öne çıktığı filmlerin dikkat çektiği bir yıl olmasından yola çıkarak akademisyen-yazar Zeynep Sayın kendi ailesi üzerine Ara Güler tarafından çekilmiş 7 dakikalık kısa bir filmin gösteriminin ardından bir sohbet gerçekleştirildi.

Festivalde Yarın

Amfityatro’da yarın saat 20.00’da İnsanlar İkiye Ayrılır, yönetmen Tunç Şahin, oyuncular Burcu Biricik, Nezaket Erden ve yapımcılar Ersan Çongar, Aslı Filiz ve senaryo editörü Derya Yanmış’ın katılımıyla gerçekleşecek. 22.15 seansında ise Chloé Zhao imzalı, bu yıl En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu Oscarlarını kazanan, Frances McDormand’ın performansıyla büyülediği Nomadland gösterilecek. 

Yılın en dikkat çeken kısa metraj filmlerinden Büşra Bülbül’ün Çamaşır Suyu, Serhat Karaaslan’ın Suçlular, Irmak Karasu yönetmenliğindeki Mamaville, Aylin Kuryelin Balkon ve Bizim Rüyalar ve Ramin Matinin Disonans filmleri ise 15.00da Vural Sineması’nda izleyiciyle buluştu. Ramin Matin, Emine Yıldırım ve Irmak Karasu gösterim sonrası izleyicilerin sorularını yanıtlamak üzere salonda yer aldı. 

Michel Franconun 2021 Venedik Film Yarışması’nda Büyük Jüri Ödülü kazanan filmi Yeni Düzen / New Order 18.00, hükümete yönelik eleştirileri dolayısıyla iki seneye yakındır ev hapsinde tutlan Gogol Center Tiyatrosu yönetmeni Kirill Serebrennikovun dönüş filmi Petrov Grip Oldu / Petrovs Flu ise 20.00’da Vural Sineması’nda izlenebilecek günün diğer filmleri.

 

Festival Biletleri

Tam: 30 TL 

Öğrenci ve 65 Yaş Üstü: 20 TL (Girişte kimlik gösterilmesi gerekmektedir.) 

 

Biletler www.biletix.com üzerinden ek bir ücret ödemeden satın alınabilecek. Seanslardan yarım saat önce ilgili sinema gişesinden gösterilecek film
için bilet almak mümkündür. Gişelerden ileri tarihli filmlere bilet satışı yapılmayacaktır. 

Festivalimizde Covid-19 önlemleri uygulanmaktadır.
Festival gösterimleri boyunca hem açık hem kapalı alanda gösterimler süresince maske takılması zorunludur.
Gösterim ve etkinliklere katılabilmek için iki doz aşı olmuş olmak, son 180 gün içinde hastalığı geçirmiş olmak ya da son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi bulunması gereklidir.
Girişlerde HES Kodu ve aşı kartı kontrolü yapılacaktır.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media