banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

BALKAN FİLMLERİ İLK DEFA KADIN YÖNETMENLER FESTİVALİ’NDE

Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Balkan Sinemasının birbirinden seçkin örnekleri sinemaseverlerle buluşuyor.

Uzun metraj kurmaca, belgesel ve kısa filmler olmak üzere 3 ayrı kategoride yarışma düzenlenen Balkan Özel Seçki’sinde yakın döneme ait toplamda 24 filmin gösteriliyor. Bu filmlerden 16’sı Türkiye’de ilk kez 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali’nde seyirci karşına çıkıyor.

Ülkemizde ilk kez Kadın Yönetmenler Festivalinde gösterilecen Balkan Seçkisi filmleri ise şu şekilde: Ivana Todorović imzalı geçmiş bit travmanın kabuğunu kaldıran When I’m at Home, Marina Radmilac’ın kimlik ve delilik hakkında psychedelic punk dramı WHo The Fuck Are You, bir grup rahibenin kaldığı çıkmazı anlatan God´s Will (Tanja Brzaković), Ružica Anja Tadić imzalı Everything is Fine, Milena Grujić’in iki gencin çalkantısını ele alan A.S. (25) filmi, genç davulcu Victoria’yı Mina Petrović’in kamerasından seyrettiğimiz Victoria, 15, Belgrad’da etkinlik etkinlik dolaşan yaşı ileri ‘tırtıkçı’ bir grubun belgeseli Consuming Contemporary (Ana Aleksovska),  abisinin ilgisini kaybetme korkusu yaşayan Olja’yı merkezine alan Days Lost (Jovana Avramović), Farklı çiftlerin Belgrad öykülerini kameraya taşıyan Asimmetry (Maša Nešković), Belgrad kentinde özelleştirildikten sonra kaderine terk edilen Zvezda Sineması’nı işgal eden genç aktivistlerin gerilla eylemini çarpıcı biçimde konu alan Occupied Cınema (Senka Domanović) Bosna Hersek’in ilk tesettürlü kadın triatlon atleti Nudžejma Softić’in hikayesini farklı yönleriyle beyazperdeye taşıyan Little Star Rising belgeseli (Slađana Lučić), ailesi Suriye’de köktendincilere katılıp, aranan terörist listesine giren Bosnalı Dino’nun normalleşmeye çalışma hikayesi The Infidel (Nejra Latić Hulusić), Paskalya önce tek bir günde geçen Eggshells (Slava Doytcheva), farklı yaş ve sosyal gruplara ait kadınların kesişen öyküsünü anlatan The Trampoline (Katarina Zrinka Matijević), deneysel bir anlatı tekniği ile dingin bir hesaplaşma sunan A Two Way Mirror (Katarina Zrinka Matijević) ve büyükannesinin köyündeki kalıntılarla geçmiş bir hesaplaşmaya giren bir kadının sesinden Homelands (Jelena Maksimović) Türkiye’deki sinemaseverlerle ilk kez 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali’nde buluşan yapımlar.

Balkan Özel Seçki’nin üç ayrı dalda kazananlarını ise Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Merve Uygun, Dr. Ebru Beyazıt ve festival yönetmeni Gülten Taranç’tan oluşan jüri belirleyecek.


Türkçe ve İngilizce Altyazı Seçenekleriyle

Birbirinden değerli Balkan seçkisi filmleri, hem İngilizce hem de Türkçe altyazı seçeneğiyle ücretsiz ve herhangi bir zaman sınırlaması olmadan festivalin resmî web sitesi olan https://kadinyonetmenlerfestivali.com.tr adresinde 5 Mayıs gecesine kadar sadece Türkiye’den izlenmeye açık. 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, 29 Nisan akşamı başlayan tam kapanma kısıtlamaları kapsamında festivalin bitiş tarihi olan 5 Mayıs’a kadar faaliyetlerine herhangi bir aksama olmadan çevrimiçi koşullarda devam edecek. Festival etkinliklerini sosyal medya üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz:

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media