AYVALIK FİLM FESTİVALİ’NDE DÜN VE BUGÜN…

 


2 Eylül akşamı düzenlenen açılış töreniyle başlayan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bugün 3 mekânda gösterilecek filmlerle sona eriyor.  Vural Sineması’nda 12.30’da Ramon ve Silvan Zürcher imzalı Örümcek ve Kız / The Girl and the Spider; 15.00’da Icíar Bollaín’in filmi Rosa’nın Düğünü / Rosa’s Wedding; 18.00’da Alexander Nanau’nun 2020 Avrupa Film Ödülleri En İyi Belgesel ödüllü filmi Collective; 20.00’da Apichatpong Weerasethakul’un Tilda Swinton’la işbirliği 2021 Cannes Jüri Özel Ödülü sahibi filmi Memoria gösterilecek.

Sanat Fabrikası’nda 12.30’da Florian Zeller’in yönetmen koltuğunda oturduğu Baba / The Father; 15.00’da Tunç Şahin yönetmenliğindeki İnsanlar İkiye Ayrılır ve 18.00’da Juho Kousmanen yönetmenliğindeki 6 Numaralı Kompartıman / Compartment Number 6 izleyiciyle buluşacak.

Amfitiyatro’da ise 20.00 seansında İlayda Elif Elhih, Ali Seçkiner Alıcı, Tansu Biçer ve Ahsen Eroğlunun rol aldığı Çağıl Bocutun ilk uzun metrajlı filmi Sardunya oyuncu ve yönetmen katılımıyla izleyiciyle buluşacak.

François Ozonun bu yıl Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye için yarışan Her Şey İyi Gitti / Everything Went Fine ise 22.15’te festivalin son filmi olarak Amfitiyatro’da gösterilecek.


Festivalde Dün

Festivalde dün Dirlik Düzenlik filminin gösterimi yönetmen Nesimi Yetik ile oyuncular Dudu Yetik ve Betül Esener’in katılımıyla gerçekleşti. Nesimi Yetik filmin ismin dair; “Bir ironi var tabii ki. Kurulamayan bir dirlik düzenlik var, bütün toplumun en küçük birimi aile bile dirlik düzenlik kurmaya çalışıyor. Bunun bugün ve bu insanların özelinde ne kadar mümkün olduğunu merak ettik. Bir de çok sevdiğimiz şair Edip Cansever’in de aynı isimde kitabı var, şiirleriyle filmin doğrudan bir bağı olmasa da bu durum hoşumuza gidiyor,” dedi.

Okuma yazma bilmediği için tüm senaryoyu kızının okuması ile ezberleyen Dudu Yetik ise, kendisini tebrik eden tüm izleyicilere teşekkür etti.

Filmde oyunculuğun yanı sıra, senaristliği, yapımcılığı ve kurguyu da üstlenen Betül Esener; “Hikâye kurarken bir şeyleri tersinden düşünmeyi seviyoruz. Yaşlı bir kadının evlenmek istemesi ve bunu kalpten istemesi çok rastlanan bir şey değil.  Hayatını değiştirmek istiyor, biz hep böyle yakıştırıyoruz gençler daha özgürlükçüler, yaşlılar daha şöyleler gibi. Yakıştıramama durumu var, onu kırmayı ve tersten bakmayı sevdiğimiz için böyle kurduk hikâyeyi,” dedi.

AIMA’da düzenlenen Ali Erdemci ile Rastlantıdan, Kontrole… Film Yapımı; Hızlandırılmış Bir Giriş” atölyesinde cep telefonumuzla çektiğimiz rastlantısal bir görüntü ile tamamen kontrollü bir film yapımı arasındaki aşamalar üzerine konuştu. Ali Erdemci, yaklaşık 3 saat süren atölyede film dilinin temel kurallarından bahsetti, anlattıklarına farklı filmlerden seçtiği sahneler eşlik etti. 

Joachim Trier’nin Dünyanın En Kötü İnsanı / The Worst Person In The World, Christoffer Boe yönetmenliğindeki Bir Tutam Açlık / A Taste of Hunger, Juho Kousmanen yönetmenliğindeki 6 Numaralı Kompartıman / Compartment Number 6, Michel Franco’nun filmi Yeni Düzen / New Order ve Aleksey German Jr.’ın filmi Ev Hapsi / House Arrest günün izleyiciyle buluşan diğer yapımlarıydı.

Festival Biletleri

Tam: 30 TL 

Öğrenci ve 65 Yaş Üstü: 20 TL (Girişte kimlik gösterilmesi gerekmektedir) 

Biletler www.biletix.com üzerinden ek bir ücret ödemeden satın alınabilecek. Seanslardan yarım saat önce ilgili sinema gişesinden gösterilecek film için bilet almak mümkündür. Gişelerden ileri tarihli filmlere bilet satışı yapılmayacaktır. 

Festivalimizde Covid-19 önlemleri uygulanmaktadır.
Festival gösterimleri boyunca hem açık hem kapalı alanda gösterimler süresince maske takılması zorunludur.
Gösterim ve etkinliklere katılabilmek için iki doz aşı olmuş olmak, son 180 gün içinde Covid-19 geçirmiş olmak ya da son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi bulunması gereklidir.
Girişlerde HES kodu ve aşı kartı kontrolü yapılacaktır.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media