“AYIPSIZ” MİNİ SERİSİ İLE CİNSELLİĞİN TABULARI YIKILIYOR

Psikiyatrist Melis Turanlıgil


Şiddet gören kadınlara internet ekosisteminde erişim ve bilgilendirme projeleriyle tanıdığımız kadinhaklari.org’un yeni girişimi Gözlemevi
’nin hazırladığı “Ayıpsız” isimli mini serinin ilk bölümü, 28 Temmuz’da yayınlanacak.

Cinsellik ve kadın sağlığını ilgilendiren konuların masaya yatırıldığı serinin fragmanı Gözlemevi’nin Youtube kanalında yayınlandı. Cinselliği konuşmamanın bireylere ve topluma verdiği zararı vurgulayan seride, cinsel hastalıklar, rıza kavramı, vajinismus ve kadın hazzı gibi konular ele alınıyor. 

Kadinhaklari.org’un çalışmalarını toplum, internet ve cinsiyet alanlarında genişlettiği yapısı Gözlemevi’nin Youtube kanalında yayınlanacak olan “Ayıpsız” mini serisinin ilk bölümü “Cinselliğin Bedeli” 28 Temmuz’da gösterime girecek. Mini seride cinsellik tabusu toplumsal cinsiyet açısından ele alınırken, izleyenlere de cinsel sağlık ve haz ile ilgili bilgiler sunuluyor. Çarşamba günü 20:00’da gerçekleşecek ve herkesin katılımına açık olan özel gösterim ve söyleşiye katılmak isteyenler bu formdan etkinliğe kayıt olabilirler. Mini serinin fragmanı Gözlemevi’nin Youtube kanalı üzerinden izlenebilir. 

Cinselliği tabulaştırmanın toplum ve bireyler üzerine oluşturduğu zararları irdeleyen mini serinin yapımcılığı ve yönetmenliğini Handan Uslu üstlenirken, seride Mental Klitoris’in yapımcısı Hazal Sipahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Irmak Saraç, Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan, Melis Turanlıgil ve Avukat Yıldız Tuğçe Erduran görüşlerini ve tecrübelerini paylaşıyor.

Mental Klitoris’in yapımcısı Hazal Sipahi

“Tabular şiddet doğurur”

Şiddet gören kadınların arama motorlarında yaptıkları yardım çağrılarına internet ekosisteminde yarattıkları bir sistemle yanıt veren kadinhaklari.org‘un kurucusu ve Hegemonya filminin de yönetmeni olan Handan Uslu, proje vizyonundan bahsetti: “Cinsel ifade ve cinsellik hakkında konuşmak ayıplandıkça, şiddeti meşrulaştıran bir zeminin oluştuğunu görüyoruz. Ancak bize göre ayıp olan şiddet uygulamak, taciz etmek, rıza almamaktır. Konuşmamız gereken çok şey var. Yetişkin nüfusun çoğunda olan cinsel hastalıklar ya da vajinismus gibi acı veren sağlık problemleri gibi birçok konuda farkındalık oluşturulması gerektiğine inanıyorduk ve projeyi hayata geçirdik.”

Impact Hub Istanbul’un yürütücülüğünü üstlendiği ve ABD Büyükelçiliği’nin desteklediği Project Zoom hibe programı ile desteklenen projenin görüntü yönetmenliğini Kenan Demirtaş ve prodüksiyon sorumluluğunu da Baran Güneş üstleniyor. İlk gösterimini 28 Temmuz Çarşamba günü Gözlemevi’nin YouTube kanalında yapacak filmin gösteriminin ardından film ekibinin katılacağı bir sohbet gerçekleşecek. Katılımın sınırlı olacağı sohbet, saat 20:00’da zoom üzerinden çevrimiçi izlenebilecek.

Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan

3 binden fazla kadına ulaştı

2018’de Kadın Hakları Dijital Veri Platformu adıyla kurulan, dünyadan ve Türkiye’nin farklı illerinden ve meslek gruplarından kadın hakları aktivistlerinin örgütlenmesiyle oluşan kadinhaklari.org, yürüttüğü dijital hak iletişimi çalışmalarıyla bugüne dek 3 binden fazla şiddet görmüş kadına ulaştı. Arama motorlarına şiddet gördüklerini yazarak yardım isteyen kadınlara yönlendirme ve bilgi sağlayan platform; internet ekosistemini teknolojiyle iyileştirmenin yanı sıra şiddet verilerini izleme ve raporlama çalışmaları da yapıyor.

 

Comments
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media